Atény - Vůdce řecké opozice Antonis Samaras už byl ministrem kultury, financí i zahraničních věcí. Teď by se rád stal premiérem. Problémem je pouze to, že po postu předsedy vlády pošilhává v časech, které nevěstí nic dobrého.
Řecko je čím dál víc vtahováno do dluhové spirály a hrozí mu bankrot. Převzít řízení státních záležitostí za perspektivy, že země skutečně zkrachuje, se rovná sebevraždě.
Šéf pravicové Nové demokracie (ND), který až doposud bojkotoval veškeré výzvy Evropské unie, aby se snažil nalézt východisko z prekérní situace společně s kabinetem socialistického premiéra Jorgose Papandrea, v posledních dnech přesto obrátil a je nyní ochoten podílet se na vládě národní jednoty.
Papandreu totiž Samarasovi svým pondělním návrhem na organizování referenda o přijetí unijní pomoci, který ovšem o čtyři dny později zase vzal zpět, sebral vítr z plachet.
Byl to totiž právě vůdce ND, který celý čas hlasitě volal po tom, aby si Řekové nenechali od EU nic diktovat a v žádném případě nepřijímali evropské peníze - přesněji řečeno, nepřijímali je za takových podmínek, jaké si unie stanovuje.
Situace však mezitím dospěla do takového bodu, že Řecko musí návrhy Bruselu přijmout, jinak mu hrozí, že se finančně ocitne na suchu a bude muset vystoupit z EU. A to si drtivá většina řecké populace podle průzkumů veřejného mínění nepřeje.
Jsme jako zlaté rybky
Řekové mají totiž strach z toho, co by nastalo, pokud by země opustila euro (a tím podle Lisabonské smlouvy i EU) a vrátila se zpět k drachmě.
Spisovatel Petros Tatsopoulos popsal v řecké televizi konsternaci, která se zmocnila jeho národa očekávajícího konečný verdikt politiků, následovně:
"Jsme jako zlaté rybky, čekáme s otevřenými ústy, co se stane."
A stát se může v příštích hodinách a dnech všelicos.
Může padnout vláda, řecké banky se mohou zhroutit jako domky z karet a ti, kdo v nich mají uložené své peníze, mohou přijít o celoživotní úspory, protože nebudou mít čas je převést jinam.
"Včera jsem strávil celý večer před televizí, nebyl jsem schopen nic dělat," přiznal se dvaapadesátiletý otec dvou dětí, drobný obchodník Panajotis Theofilas. "Co když nás vyhodí z eurozóny? To by byl náš konec."
Času je málo a voda stoupá
Řeky neuklidnilo ani to, že Samaras nakonec souhlasil s pomocí EU a dal zelenou plánu na vládu národní jednoty. Papandreu, jehož kabinet čelí o páteční půlnoci hlasování o důvěře, totiž podanou ruku odmítl, neboť doufá, že krizi ustojí.
"Papandreu se drží volantu auta, které se řítí z útesu dolů," zhodnotil situaci předsedy vlády mluvčí Nové demokracie Janis Michelakis.
Když vůdce Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) ve čtvrtek oznámil, že referendum o unijní pomoci přece jen nebude, zareagovaly finanční trhy okamžitě růstem. Řekové sami ale začínají propadat panice.
Vědí, že pokud by skutečně opustili euro a vrátili se k drachmě, jejich stará měna by musela ze všeho nejdříve stanovit pevný kurs k evropské měně. Finanční experti odhadují, že by drachma okamžitě devalvovala o padesát procent.
O padesát procent by klesla také hodnota akcií řeckých bank a firem. Pro zemi by to znamenalo katastrofu.
Řecká vláda ale musí přesto rychle dospět k nějakému rozhodnutí. Ať ta Papandreova, Samarasova či kteréhokoliv jiného politika, jenž může být v příštích dnech jmenován do čela kabinetu. V tomto ohledu se hovoří kupříkladu o někdejším viceprezidentovi Evropské centrální banky Lucasi Papademosovi či ministru hospodářství Michalisi Chrysochoidisovi.
V prosinci končí splatnost řeckých obligací v hodnotě tří miliard eur a bez finanční pomoci od EU Řecko nebude schopno dlužné částky splatit. Ministr financí Evengelos Venizelos již přiznal, že po 15. prosinci nebude mít vláda ani na výplatu obligací ani platy státních zaměstnanců.