reklama
 
 

Řecká vláda podpořila referendum, Evropu to vytočilo

2. 11. 2011 7:20
Premiéra Jorgose Papandrea tlačí k rezignaci a předčasným volbám i vlastní poslanci

Atény - Řecký vládní kabinet jednomyslně podpořil návrh premiéra Jorgose Papandrea na vypsání referenda o pomoci eurozóny. V noci na středu o tom s odkazem na vládní zdroj informovala agentura AP.

Papandreovo oznámení vypsat počátkem příštího roku referendum o přijetí další pomoci od zemí eurozóny a hlavně o podmínkách jejího poskytnutí šokovalo doma i v zahraničí.

V negativním smyslu slova.

Evropští lídři neskrývají údiv nad tím, že uzavřené dohody Papandreu takto zpochybňuje a znovu celou eurozónu vrhá do nejistoty.

Šéf eurozóny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, v úterý varoval, že Řecko čelí bankrotu a že řecké "ne" v referendu by znamenalo úpadek země.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová měli odpoledne o zprávě z Řecka telefonicky jednat.

Jeden ze Sarkozyho poradců řekl deníku Le Monde, že jde o "iracionální a z hlediska řecké vlády nebezpečný krok." Poté, co se eurozóna dohodla na odpuštění 50 procent řeckých dluhů u bank a na navýšení záchranného eurovalu EFSF na částku bilionu eur.

Evropské akcie po zprávě z Řecka prudce oslabily. Například akcie německých či francouzských bank. Deutsche Bank ztrácela více než sedm procent, Commerzbank  devět procent. Akcie řecké Piraeus, kde drží menšinový podíl investiční skupina PPF  Petra Kellnera, spadly o více než 20 procent.

Němci jsou podle listu z vypsání referenda "zkoprnělí" a zdroje z britské vládnoucí Konzervativní strany podle deníku Daily Mail tvrdí, že Řecko by už konečně mělo eurozónu opustit.

Na odpor ostatně Papandreu naráží i v Řecku. Vláda jeho Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) je kvůli drastickým škrtům a propouštění mimořádně nepopulární.

Řekové protestují často v ulicích a stávkují. Podle posledního průzkumu odmítá další pomoc a zároveň hospodářské škrty šedesát procent obyvatel země.

Je tedy možné, že Řekové by dohody odmítli. Papandreu je v projevu v polovině října vyzval, aby drastická opatření vydrželi, protože jiné cesty není.

Opoziční konzervativní strana Nová demokracie obvinila Papandrea, že se snaží vyhnout jako premiér zodpovědnosti a hodit ji na všechny Řeky. Lídr Nové demokracie namísto toho vyzval k uspořádání předčasných voleb, které by zřejmě jeho strana drtivě vyhrála.

"Premiér se stal nebezpečným. Měl by raději čestně odejít," prohlásil mluvčí Nové demokracie Jannis Michelakis.

Proti referendu a pro předčasné volby jsou i levicové opoziční strany. Papandrea ještě podporuje malé pravicové seskupení Lidové ortodoxní hnutí (LAOS), při hlasování o škrtech jej však v parlamentu opustilo už i několik poslanců vlastní strany.

Podle řecké televize v úterý ze strany odešel další poslanec, takže socialisté už mají jen 152 mandátů ze 300. Tedy většinu pouhých dvou hlasů.

Šest předních členů vládní strany přitom vyzvalo premiéra, aby odstoupil. Jeho pozice se zřejmě stává neudržitelnou.

Podle řeckého deníku Katimerini by se mělo referendum uskutečnit pravděpodobně v lednu. Podle ústavy s ním ale musí souhlasit prezident Karolos Papulias, a aby bylo platné, musí se ho zúčastnit alespoň čtyřicet procent voličů.

Opozice hlavu státu přemlouvá, aby referendu řekl ne.

"Pokud výsledek referenda bude negativní, Papandreu určitě rezignuje. Ale co to bude znamenat pro řecké dohody s Evropskou unií a eurozónou? Moc nerozumím tomu, co vlastně premiér chce," řekl agentuře Reuters expert na výzkumy veřejného mínění Kostas Panagopulos.

"Situace je tak napjatá, že v zásadě by rozhodovali o svém členství v eurozóně," řekl finský ministr evropských záležitostí Alexander Stubb.

Řečtí politici jsou nepochybně vystaveni obrovskému tlaku a zátěži, o čemž svědčí i úterní hospitalizace ministra financí Evangelose Venizelose. Na aténskou kliniku jej přijali kvůli těžkým bolestem v žaludku.

Venizelos ještě nedávno prohlašoval, že Řecko nikdy nezbankrotuje a nevystoupí z eurozóny. O záměru premiéra vypsat referendum se údajně dozvěděl v pondělí večer z médií.

autor: Martin Novák | 2. 11. 2011 7:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama