Hlavní trať mezi Salcburkem a Mnichovem zůstane kvůli uprchlíkům zavřená déle. Do půli října

ČTK ČTK
11. 10. 2015 15:50
Vlaky na hlavní trati mezi Rakouskem a Německem nepojedou až do 18. října. Původně se přitom počítalo s ukončením uzavírky o týden dřív. K omezení sáhl německý železniční dopravce v půlce září kvůli neorganizovanému přílivu uprchlíků přes rakousko-německou hranici. Ti po přerušení vlakové dopravy po páteřní trati přechází hranice po silnicích, či v regionálních vlakových spojích.
Pasov. Vlak z Rakouska se syrskými uprchlíky.
Pasov. Vlak z Rakouska se syrskými uprchlíky. | Foto: Martin Novák

Vídeň/Berlín - Dálkové vlaky na hlavní železniční trati spojující Rakousko a Německo nebudou kvůli přílivu uprchlíků a obnoveným hraničním kontrolám jezdit nejméně do poloviny října. Oznámil to na svých internetových stránkách německý železniční dopravce Deutsche Bahn.

Podle dosavadních plánů měla uzavírka pro rychlíky mezi Salcburkem a Mnichovem skončit 12. října, nyní byla prodloužena do 18. října. Omezený provoz je na trati od poloviny září.

Páteřní železniční trať spojující Rakousko s Bavorskem začali v září ve velkém využívat migranti, kteří směřovali z Maďarska do Německa. Německo proto 15. září důležitou železniční trať uzavřelo, aby zastavilo desetitisíce lidí, kteří se po této trase neorganizovaně hrnuli na německé území.

Davy uprchlíků si ale našly další cesty, jak se do Německa dostat - ať už s využitím jiných regionálních vlakových tras, po silnici či pěšky.

Do Rakouska stále přicházejí běženci ze sousedního Maďarska po tisících. V sobotu policie spočítala, že do 19:00 SELČ prošlo hraničním přechodem Nickelsdorf 5050 migrantů. Dnes jich podle odhadů přijedou další asi čtyři tisíce, uvedla agentura APA.

Migranty zatím nezastavilo ani chladnější počasí. Zprávy z Řecka a balkánských zemí zatím nenaznačují, že by se počet uprchlíků nějak snižoval. Například srbské úřady vneděli oznámily, že registračním střediskem pro uprchlíky v Preševu na hranici s Makedonií prošlo za posledních 48 hodin až 17.000 lidí. Právě tito běženci směřují přes Maďarsko dál na západ. Jen v sobotu do Maďarska dorazilo 7907 migrantů, z toho 7894 z chorvatského území, uvedla v neděli agentura APA.

 

Právě se děje

Další zprávy