Připomněl, že metropolita Pavel vyzval prezidenta Alexandra Lukašenka, aby ukončil násilí proti demonstrantům. Později běloruská církev vyzvala své duchovní, aby k účasti na protestech proti Lukašenkovi lidi nepobízeli.
Osmašedesátiletý metropolita Pavel podle webu Radio Svoboda po prezidentských volbách nejprve poblahopřál Lukašenkovi k vítězství, ale později se za to omluvil. Navštívil v nemocnici demonstranty, zbité pořádkovou policií. V kostelích také zněly modlitby za zatčené a uvězněné.
Lukašenko ale církev varoval, že kostely jsou určeny k modlení, a ne pro dělání politiky.
Metropolitu Pavla kritizovali jak stoupenci opozice, tak přívrženci Lukašenkova režimu: prvním vadilo, že se církev nevyjádřila k volbám a brutálním policejním zákrokům proti demonstrantům, druhým se zase nelíbilo, že se církev vyhýbá přímé podpoře režimu.
Venijamin se podle serveru Belarusskij partizan dozvěděl o svém povýšení od novinářů. Je to podle portálu v historii poprvé, kdy v čele běloruské církve stojí rodilý Bělorus.
Synod čili církevní vedení jednal v Moskvě pod vedením moskevského patriarchy Kirilla, hlavy ruské pravoslavné církve, jejíž součástí je i běloruská církev. Tu vedl metropolita Pavel od prosince 2013. Dříve řídil rjazaňskou diecézi v Rusku a působil v různých klášterech. O uvolnění z funkce podle mluvčího církve sám požádal. A stal se metropolitou na Kubani na jihu Ruska.