Hlásali konec světa, skončili v klecích na věži kostela

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2012 6:25
Podle průzkumu agentury SANEP je znepokojeno zprávami o konci světa sedm procent Čechů
Muž na festivalu mayské kultury v Meridě v Mexiku.
Muž na festivalu mayské kultury v Meridě v Mexiku. | Foto: Reuters

Praha - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oficiálně oznámil, že v pátek 21. prosince 2012 svět neskončí.

Krátký film s vysvětlením, že stoupenci této teorie špatně pochopili mayský kalendář a neuvědomili si, že i Mayové jsou si vědomi toho, že kdy něco končí, zároveň něco nového začíná.

"Tak jako neskončí váš kalendář, který máte doma pověšený v kuchyni, neskončí ani mayský kalendář," uvedla NASA v pětiminutovém spotu, který je dostupný na serveru YouTube.

Spot s názvem Why the World Didn´t End Yesterday (Proč svět včera neskončil) měl být zveřejněn až v sobotu 22. prosince, ale NASA se nakonec rozhodla zpřístupnit ho o několik dní dříve.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle dostupných zpráv se pověsti o konci světa šíří s větším úspěchem v Rusku nebo Číně.

Prosincový průzkum společnosti SANEP ukázal, že v České republice věří tomu, že se 21. prosince "něco stane", desetina lidí. Znepokojeno zprávami o konci světa je podle průzkumu přibližně sedm procent Čechů.

Náchylnost k víře v katastrofy se obvykle objevuje v dobách krize a nejistoty.

"Společnosti, které mají velké potíže, mají tendence poskytovat dějinám apokalyptické výklady, modlit se k Bohu děsu a žít v očekávání soudného dne," tvrdil francouzský kunsthistorik Henri Focillon.

Požár Londýna 1666 na obrazu neznámého malíře.
Požár Londýna 1666 na obrazu neznámého malíře. | Foto: wikimedia

Zánik světa předpovídal například už Seneca na přelomu našeho letopočtu. "Vše, co dnes vidíme a objevujeme, bude spáleno kosmickým požárem, po němž vzejde nový spravedlivý a šťastný svět," napsal tento římský filozof.

Mnozí se domnívali, že mu vývoj dává za pravdu, když v roce 79 mohutná erupce Vesuvu zničila Pompeje.

Očekávání katastrofy také několikrát v evropské historii navodily úkazy na obloze. Především Halleyova kometa. V roce 1618 byla velmi dobře viditelná nad Anglií a tehdejší obyvatelé včetně krále Jakuba I. později věřili, že to bylo znamení třicetileté války, která zdevastovala velkou část kontinentu.

Tato kometa se objevila také v roce 1910 a byla dávána do souvislosti s vypuknutím první světové války čtyři roky poté.

Příkladem očekávání konce světa souvisejícího s letopočtem je rok 1666. Londýn v tomto roce sežehl velký požár, takže se nabízela souvislost s blížící se apokalypsou, neboť 666 je číslo šelmy ze Zjevení svatého Jana.

Ve středověku provázela přesvědčení o konci světa víra v nový začátek, v příchod tisíciletého království Ježíše Krista.

Klece na věži kostela svatého Lamberta v Münsteru.
Klece na věži kostela svatého Lamberta v Münsteru. | Foto: wikimedia

Jedním z nejznámějších případů je uchvácení německého Münsteru křesťanskou komunitou novokřtěnců, kteří byli přesvědčeni o brzkém zániku stávajícího světa.

Pod vlivem samozvaného mesiáše Jana van Leydena a kazatele Jana Matthiase nastolili v roce 1534 v uzavřeném a obleženém Münsteru na osmnáct měsíců teokratickou diktaturu (město nazvali Novým Jeruzalémem), ve které existovala polygamie a tresty smrti i za mírné prohřešky.

V roce 1536 byli vůdci Nového Jeruzaléma po mučení popraveni a jejich těla dlouho tlela v klecích zavěšených na münsterském kostele svatého Lamberta. Pro výstrahu všem, kdo by chtěli hlásat falešná proroctví o konci světa…

Prázdné klece visí na věži dodnes a jsou symbolem Münsteru.

 

Právě se děje

Další zprávy