Konec světa: Proroctví z Fátimy jako alternativa Mayům

Martin Novák Martin Novák
14. 12. 2012 6:41
Hledačům záhad zbyde i po 21. prosinci 2012 zjevení z roku 1917

Praha - Vyhlížení konce světa neskončí jistě za týden 21. prosince. Najdou se jiné předpovědi a znamení, které nahradí "prošlou" mayskou prognózu, údajně se týkající roku 2012 (ve skutečnosti však sami Mayové popírají, že takový text existuje).

Jedním z kandidátů na uvolněné místo předpovědi konce světa je proroctví z Fátimy. Jedná se o čtvrté, či podle jiné verze druhou část třetího proroctví, které světu předaly jako prostředníci tři portugalské děti.

Ve vesnici Fátima se jim podle jejich slov zjevila 13. května 1917 Panna Marie a sdělila jim tři zprávy neboli proroctví.

První se týkalo druhé světové války. Hovořilo se v něm o moři ohně a démonech v lidské podobě. Ve druhém šlo o osud křesťanství v Rusku.

Třetí proroctví světu přednesl až papež Jan Pavel II. v roce 2000. Mělo pojednávat o "biskupovi v bílém, který prochází mezi mrtvými těly mučedníků a nakonec pod střelbou padá k zemi zdánlivě mrtev."

Církev zpětně tuto předpověď přisoudila atentátu na Jana Pavla II. v roce 1981.

Toto vysvětlení ale ne každého uspokojilo. Fantazii lidí nadále rozněcují dohady, zda Vatikán třetí proroctví zveřejnil celé a zda část netají.

Pohled do vatikánských archivů.
Pohled do vatikánských archivů. | Foto: Reuters

Z toho důvodu, že nechce svět vyděsit. Tedy zda tam není něco o zničení světa nebo jakési velké katastrofě.

Trojice dětí, které tvrdily, že se jim Panna Marie ve Fátimě zjevila, už nežije. Sourozenci Francesco a Jacinta Martoovi zemřeli ještě v dětském věku, jejich sestřenice Lucía de Santos v roce 2005.

Život prožila jako řádová sestra a slíbila, že o proroctvích nebude s nikým hovořit. Text toho třetího napsala na papír v roce 1944, kdy se domnívala, že umírá. Obálku otevřel v roce 1957 papež Jan XXIII., ale rozhodl se ponechat vše v tajnosti.

Italský publicista Antonio Socci vydal před šesti lety knihu Il Quarto Segreto di Fatima (Čtvrté tajemství z Fátimy). Na základě svého pátrání v ní soudí, že Lucía de Santos zanechala více vzkazů, které nejsou světu známé, a že existuje zamlčená část proroctví pojednávající o zkáze katolické církve a úpadku světa.

Ačkoliv Socci je uznávaným publicistou a nejedná se o žádného bulvárního pisálka, Vatikán jeho závěry, které se opírají i o výpovědi lidí zevnitř církve, odmítá jako nesmyslné.

"Tvrzení o tom, že proroctví obsahuje nějaké katastrofální události nebo destrukci křesťanství, jsou čirou fantazií," tvrdí vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Žák

Bývalý římskokatolický kněz a religionista Ivan Odilo Štampach má na celou věc střízlivý pohled.

"Geneze tří textů označovaných jako proroctví z Fátimy není zdaleka jasná. Osobně připouštím, že někdy někdo zažije setkání s jiným světem. Ale jsem pevně přesvědčen, že události nejsou předurčeny. Možná nějaké přírodní katastrofy nastávají s železnou nutností nezávislou na lidech, ale války a nepokoje jsou projevem lidského rozhodování, a to není předem dáno," řekl Aktuálně.cz.

Podle něj není možné, aby se proroctví - ať už zveřejněné, nebo tajené - týkalo celé církve, nebo dokonce celého světa.

"I v pojetí římskokatolické církve jde o soukromé zjevení a to zavazuje pouze a výlučně ty, na které se přímo obrací. Rozhodně touto cestou není nikdy zjeveno nic, co by se týkalo celé církve nebo všech lidí," domnívá se český religionista.

Jan Pavel II.
Jan Pavel II. | Foto: Reuters

Bývalý biskup z Fátimy Alberto Cosme do Amaral před lety prohlásil, že třetí proroctví v sobě obsahuje varování před ztrátou víry v Evropě. Ale bez bližších podrobností.

"Ztotožňovat třetí tajemství s předpověďmi katastrof nebo nukleární zkázou je překroucením jeho obsahu," řekl biskup v roce 1984.

Zdali se nějaká část proroctví z Fátimy ještě nachází kdesi v přítmí vatikánských archivů, knihoven nebo pracoven, nevíme. Ale téměř jistě se lze domnívat, že spekulace o tom neustanou, protože debaty o konci světa neskončí nejblíže avizovaným koncem světa za týden 21. prosince.

 

Právě se děje

Další zprávy