Obyvatelé nejmladšího státu světa prchají tam, odkud před pár lety utekli. Žene je nejen hlad

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 7. 2016 19:45
Přestože obyvatelé nejmladšího státu světa dlouho bojovali za svoji nezávislost, nyní se po tisících vracejí zpět na sever - do Súdánu. Žene je hlad, který je způsoben krvavou občanskou válkou. Ta Jižní Súdán sužuje přes dva roky. Obnovené boje v hlavním městě se sice v úterý pozastavily, humanitární situace ovšem zůstává tragická. Lidem chybí jídlo a pitná voda. Podle odhadů tamní vlády ze země uprchlo už více než 100 000 obyvatel.
Vysídlení obyvatelé Jižního Súdánu.
Vysídlení obyvatelé Jižního Súdánu. | Foto: Reuters

Juba - Teprve před pěti lety získal Jižní Súdán nezávislost a odtrhl se od tehdy největší africké země, Súdánu. Nyní se jeho obyvatelé stěhují zpět.

Doma je trápí nejen hlad, ale i nedávno obnovené boje mezi stoupenci prezidenta Salvy Kiira a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, vůdci dvou hlavních etnik v zemi.

V jedné z nejchudších zemí světa žijí lidé, kteří k jídlu nemají nic víc než listy a ovoce. Podle odhadů tamní vlády už Jižní Súdán kvůli hladu opustilo více než 100 000 obyvatel. Dalších 6000 čeká na příležitost.

"Není tady žádná práce, nic k jídlu ani žádné peníze," řekla zpravodaji deníku The Guardian Adong, která je jednou z 3500 lidí uvízlých na severní hranici.

Její dva synové se ji pokusili překročit ilegálně. Adong doufá, že se jim v Súdánu podaří sehnat práci. Už několik týdnů od nich ale nemá žádné zprávy.

Ačkoliv v jihosúdánské metropoli Jubě v úterý konečně utichla střelba a obě strany podle stanice BBC dodržují klid zbraní, humanitární situace zůstává špatná i tam. Ve městě je nedostatek pitné vody a jídla.

Válka znemožňuje lidem na mnoha místech obdělávat svá pole. Zástupci Světového programu pro výživu varovali, že nedostatek jídla letos hrozí více než pěti milionům obyvatel.

OSN vydala minulý měsíc zprávu, ve které hovoří o 4,3 milionu obyvatel, kteří čelí potravinové nejistotě.

Hlad se zprvu týkal jen lidí žijících přímo uprostřed válečné vřavy. Teď ale postihl i obyvatele relativně klidných regionů.

V severních oblastech se úroda snížila natolik, že tam hlady trpí 84 procent lidí.

Uzavřené hranice

Překročit uzavřenou hranici ale není tak jednoduché. Je třeba získat povolení, které se uděluje jen velmi vzácně.

Jinou možností je vydat se na klidně i několik dní dlouhou cestu buší nebo sezónními dešti rozblácenými cestami.

Mnoho lidí proto raději zůstává na hranicích. V naději, že se k nim dostane potravinová pomoc.

Vláda nejmladšího státu světa ji ale poskytnout nedokáže.

Konflikty sužovaly Súdán již v 80. letech minulého století. Občanskou válku ukončila v roce 2005 mírová dohoda mezi tehdejší centrální vládou sídlící v Chartúmu a Osvobozeneckým hnutím Jižního Súdánu, které posléze "vydláždilo cestu" k odtržení Jižního Súdánu v roce 2011.

Současné boje znamenají obnovení krvavé občanské války, která jednu z nejchudších zemí světa zachvátila v roce 2013. Obyvatelstvo podle lidskoprávních organizací čelí válečným zločinům, jako je hromadné znásilňování, mučení a rabování a ničení vesnic.

Formálně byla válka ukončena v srpnu loňského roku. Na začátku července se ale boje obnovily. Za pouhých pět dnů zemřely více než tří stovky lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy