Také proto přirovnal izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost Avi Dichter vůdce šíitkého hnutí Hizballáh Hassana Nasralláha k těm nejhorším teroristům světa - Ajmánu Zavahrímu, Usámovi Bin Ladinovi a íránskému prezidentu Ahmadínedžádovi. Důkazem je podle něj i nedávné televizní vystoupení libanonského muže číslo jedna.
Hizballáh bojuje za celý islámský národ
Proslov přenášený televizní stanicí Al-Manar se v mnohém podobal videonahrávkám vůdců Al-Káidy, které s železnou pravidelností zveřejňuje katarská televizní stanice Al-Džazíra.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Svět zahájil masovou evakuaci turistů
- Sobota: Nejdříve letáky, potom bomby
- Bejrút: Chybí jídlo, lidé utíkají do hor
Hizballáh (Boží strana)
- libanonská šiítská politická a vojenská organizace
- vznikla v roce v reakci na izraelskou invazi do Libanonu
- zatímco v arabském a muslimském světě je považována za legitimní politickou stranu, západní vlády a Izrael ji považují za teroristickou organizaci
- činnost Hizballáhu je sponzorována Íránem a Sýrií
- vojenská složka Islámský odpor vedla dlouhá léta boj proti izraelské okupaci jižního Libanonu
- ve 128-členném parlamentu má hnutí Hizballáh 23 poslanců a ve vládě dva ministry
- civilní složka Hizballáhu se věnuje humanitární činnosti, provozuje televizní stanici al-Manar, rozhlasovou stanici al-Nur a týdeník as-Safer
FAKTA:
- Březen 1978 -Izrael obsadil Libanon, aby zabránil útokům palestinských radikálů.
- 1982 - Konflikt eskaloval, Izrael obsadil Bejrút a proizraelské milice zmasakrovaly stovky palestinských uprchlíků.
- Květen 1983 - Izrael se stáhl z Libanonu, ale nadále udržuje bezpečnostní zónu na jihu země.
- Únor 1992 - Při leteckém útoku izraelské armády umírá vůdce Hizballáhu.
- 1996 - Zahájena izraelská ofenzíva pod názvem Hrozny hněvu.
- Květen 2000 - Izrael se stahuje s Libanonu.
- Leden 2004 - Dochází k výměně vězňů mezi Hizballáhem a Izraelem.
Projev viditelně unaveného Nasralláha byl nahrán s přestihem a ve velmi špatné kvalitě. Jeho slova však nenechala nikoho na pochybách, že libanonské šíitské hnutí své útoky ukončit nehodlá.
"Izraeli se zatím nepodařilo zasáhnout žádný z důležitých skladů zbraní, místo toho útočí pouze na nevinné civilisty," řekl Nasralláh.
Přesto Nasralláh požádal arabské muslimské země světa o pomoc s tím, že jeho hnutí bojuje i za ně. "Lidé z arabského a islámského světa mají jedinečnou šanci porazit sionistické nepřítele. Hizballáh bojuje za celý islámský národ."
Nepřátelé neznají naši sílu
Odmítl také spekulace Izraele, že Írán vyslal do Libanonu členy Revolučních gard. "Popírám, že by na našem území operovali íránské jednotky. Mluví o Íránu, aby zrelativizovali naše vojenské možnosti a zkušenosti," prohlásil Nasralláh v televizním proslovu.
Nasralláh vyvrátil také informace o tom, že byl při jednom z náletů zraněn. "Jsem v plné síle. My jsem na tahu, vybereme místo a čas a nepřátelé nebudou mít čas použít svých zbraní."
"Prozatím jsme se vyhnuli zásahům na petrochemické továrny v Haifě, ale to může přijít. Nepřátelé neznají naši sílu a vojenské možnosti," dodal.
Boží strana volá po zničení Izraele
Hizballáh, neboli Boží strana, je ozbrojené islamistické hnutí, které se zformovalo v roce 1982 v reakci na izraelskou invazi do jížního Libanonu. V jeho čele stojí od roku 1992 právě Nasralláh.
Politická platforma Hizballáhu volá po zničení Izraele a díky finanční pomoci ze Sýrie a Íránu se ocitla na izraelském a americkém seznamu teroristických organizací.
Hizballáh je hlavním šíitským hnutím v zemi a ispiruje se ideologií íránského duchovního vůdce ajatioláha Chomejního. V nynějším parlamentu patří Hizballáhu celých 18 procent poslaneckých mandátů a ve vládě zasedají dva ministři.
Stejně jako Hamas v lednových palestinských volbách si Hizballáh získává sympatie mezi muslimskými obyvateli nábožensky nejednotného Libanonu díky charitativní činnosti.
Hizballáh vede řadu nemocnic, vzdělávací centra nebo zpravodajské stanice. Díky jeho pomoci se podařilo dosáhnout ekonomického rozvoje, který zakusily i nejchudší libanonské vrstvy.
Boj, nebo vyjednávání? Libanonec hrdinou Palestinců
Dlouholetému vůdci šítského hnutí Hizballáh, kterému se dostalo vzdělání v sousedním Iráku i Íránu, se únosem dvojice izraelských vojáků podařilo odvrátit pozornost světových médií od Gazy směrem k Libanonu. I přesto, nebo právě proto se pro většinu Palestinců stal hrdinou.
Muslimský svět rozdělený na dva tábory, z nichž ten první reprezentovaný Hamasem, Hizballáhem, Sýrií a Íránem volí boj, zatímco zbytek arabského světa vyjednávání, se mění, napsal izraelský deník Haarec.
Přestože je druhý tábor silnější, veřejné mínění je jasně na straně Hamasu a nyní i Hizballáhu. Do izolace se tak nedostává pouze Libanon kvůli izrealské blokádě, ale také židovský stát, kvůli současné vojenské operaci.