Štrasburk - Policejní sledování za pomoci dat získaných z GPS neporušuje lidská práva a v případě závažných trestných činů je přiměřeným prostředkem pro odhalování zločinců.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku tak vydal průlomový rozsudek. Je to totiž vůbec poprvé, co se evropští soudci případem, kdy byly využita data GPS, zabývali.
Do Štrasburku poslal stížnost německý občan Bernhard Uzun. Toho německé úřady už v roce 1995 začaly sledovat jako levicového teroristu, který byl členem sdružení Anti-imperialistická buňka navazujícího na nechvalně proslulou Frakci Rudé armády.
Poškodili jste právo na rodinný život
Federální úřad pro vyšetřování trestných činů kromě sledování telefonických hovorů a videa před domem, kde Uzun bydlel, umístil také do vozu Uzunova předpokládaného komplice vysílač GPS umožňující kontrolu pohybu auta.
Sledování trvalo dva rok. Uzun byl nakonec zatčen při pokusu umístit nálože u domů některých politiků a odsouzen za pokus o vraždu na 13 let. V Německu si pak neúspěšně stěžoval na sledování za pomoci GPS.
Když jeho stížnost odmítl i německý Ústavní soud, poslal stížnost k Evropskému soudnu pro lidská práva. Podle Uzuna došlo využitím dat z GPS k porušení práva na respektování soukromého a rodinného života
To ale senát štrasburského soudu, ve kterém zasedal i český soudce Karel Jungwiert, odmítl a rozhodl, že sledování za pomoci GPS lidská práva nenarušuje.
Podle soudců data získané z GPS na rozdíl od jiných metod jako jsou třeba odposlechy telefonů uvádějí méně informací o jednotlivých osobách, o jejich chování, názorech a pocitech a proto méně zasahují do soukromého života.
Je to přiměřená metoda
Podle evropských soudců měl navíc Uzun i dostatečné možnosti bránit se u soudu v Německu, sledování nebyla žádná svévole úřadů. „Soud dospěl k názoru, že zásah do soukromých práv pana Uzuna byl v souladu s právními předpisy," uvedli soudci.
Podle nich úřady sledování nařídily, aby zabránily možným bombovým útokům a sloužilo v zájmu národní bezpečnosti. Navíc bylo nařízeno poté, co se jako nedostatečné ukázaly jiné sledovací metody.
„Vzhledem k tomu, že šlo o šetření o velmi závažných skutečnostech, soud shledal, že sledování GPS bylo přiměřené," rozhodli soudci.
GPS, je vojenský polohový družicový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností první desítky metrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům.
Na provoz GPS se ročně vynakládá přibližně 600 až 900 milionů dolarů z rozpočtu USA.