Tchaj-pej/Kanton - Na nebi nad Tchajwanskou úžinou se v pátek tvoří dějiny. Poprvé od roku 1949, kdy se Tchaj-wan de facto odštěpil od Číny, odstartovaly mezi oběma zeměmi pravidelné charterové lety.
Dosud (poprvé roku 2003) fungovaly chartery jen o některých důležitých svátcích, při kterých se čínské rodiny potkávají se svými příbuznými. Jinak se cestovalo především přes Hong Kong.
Oteplování vztahů
Vypravení devíti letů tchajwanských a devíti letů čínských společností podle pozorovatelů posunuje pomyslnou hladinu teploměru vzájemných vztahů zase o stupínek výše.
"Bude to mít pozitivní vliv na vztahy mezi oběma stranami," citoval Li Pchenga z univerzity v Sia-menu pekingský list China Daily. "Výměny a setkání se rozšíří a pomohou každé ze stran poznat tu druhou."
Čtěte také: Čína a Tchaj-wan obnoví jednáni. Po téměř 10 letech
Právě Sia-men na břehu Tchajwanské úžiny je jedním z pevninských měst, ze kterých čínská letadla v pátek vyrazila. Dalšími jsou Peking, Šanghaj, Kanton a Nanking.
První let společnosti Mandarin Airlines odstartoval z Kantonu v 6:30 místního času (čtvrtečních 23:30 SEČ) a na tchaojunském mezinárodním letišti nedaleko Tchaj-peje přistál po osmé hodině. Další let ze Sia-menu dorazil krátce na to.
"Je to tak výhodné se sem dostat. Od té doby, co jsem byl velmi malý, jsem chtěl jet na A-li-šan (nejznámější tchajwanská hora - pozn. red.)," řekl agentuře Reuters jeden z pasažérů druhého letu Wang Čchi. "Takže se dnes cítím velice vřele a šťastně."
Kvóta 3000
Čtěte také:
- Ačkoliv se lety označují za víkendové, budou v provozu od pátku do pondělí.
- V pátek 4.7. odstartuje 9 letů z ostrova a 9 z pevniny. Další víkendy jich už bude po 18.
- Jedná se o chartery, letenky tedy mohou prodávat pouze cestovní agenti. Na Tchaj-wanu má k tomu licenci osm společností, na pevnině 33.
- Podle čínských úřadů přistane první den na Tchaj-wanu téměř 800 čínských turistů.
- Během letů na Tchaj-wan se budou turisté seznamovat s tamní kulturou, během zpátečních s tou pevninskou.
Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou se domnívá, že jeho ostrov bude chtít navštívit 50 milionů pevninských Číňanů. To je však hudba vzdálené budoucnosti.
Zatím má Tchaj-wan pro své "čínské bratry" zavedenu kvótu 3000 lidí na den, tedy přibližně 1,1 milionu ročně. Pro cestování Tchajwanců do ČLR omezení neexistují. Žije jich tu přibližně jeden milion.
Právě Maův letošní nástup do funkce znamenal napřažení ruky směrem k Pekingu. Na rozdíl od dříve vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP) se jeho Kuomintang drží při zemi a nehodlá Čínu rozrušovat prohlášeními o budoucí samostatnosti.
Mezi představiteli Číny a Tchaj-wanu poté proběhlo několik významných setkání a v polovině června byla podepsána i historická dohoda o zavedení přímých letů, která došla svého naplnění v pátek.
Čtěte také: Z Číny na Tchaj-wan se bude létat každý víkend