Makbulpúra - Vesnici Makbulpúra v indické provinci Pandžáb poblíž hranice s Pákistánem zasáhla smrtící epidemie.
Podléhají jí především muži a chlapci. Nejedná se o nebezpečné viry nebo bakterie, ale o poměrně levný a kvalitní afghánský heroin.
Vysoce návykovému opiátu v Makbulpúře podléhají už i malé děti. Situace je tak vážná, že se obci začalo přezdívat místo vdov.
Jednou z nich je i třiadvacetiletá matka tří malých dětí Deepak Kaurová. Manžel jí zemřel v roce 2010 na infarkt poté, co zapil léky proti bolesti (jimiž nahradil heroin) alkoholem. Švagr zemřel zanedlouho na předávkování heroinem a zanechal po sobě dvě děti. Jediným živitelem rodiny tak zůstává sedmdesátiletý tchán.
Vážnost situace potvrzuje svědectví reportéra listu The Washington Post, který strávil den s dvanáctiletým dealerem hašiše a heroinu.
"Neustále mu zvonil mobilní telefon, hrdě mi vyprávěl, že si prodejem drog a hraním karet vydělá stovky dolarů měsíčně. Gram kvalitního heroinu je v oblasti k dostání za 45 dolarů (v přepočtu necelých 900 korun)," popsal Suhašíni Raj.
Stát si neví rady
Většina dospělé populace je nezaměstnaná a v heroinu nacházejí únik z mnohdy kruté reality vlastních životů. Podobný vývoj lze pozorovat v celé provincii Pandžáb, kdysi nadějné průmyslové oblasti, která ale v posledních letech ekonomicky stagnuje.
Problémem se už zabývá i centrální vláda. Ministr vnitra Sušilkumár Šinde minulý měsíc na půdě parlamentu oznámil, že si svému pákistánskému protějšku stěžoval na narůstající počet pokusů propašovat přes pandžábskou hranici drogy, a vyjádřil obavu, že obchodování s drogami na pákistánské straně patrně podporují "vlivné skupiny a militantní organizace".
Přes Pandžáb vedou drogové stezky hlavních světových producentů opia, tedy Afghánistánu, Íránu a Pákistánu. Většina heroinu je dopravena do Bombaje a z ní pak putuje dál na Západ. Část je ale ředěna a prodávána už cestou.
Na indicko-pákistánské hranici proto vzniklo oplocení viditelné i z vesmíru. Pašeráci ale využívají řeky nebo balíčky s heroinem na druhou stranu prostě přehodí. Na prodeji a distribuci se navíc často podílí i zkorumpovaná policie.
Snahy o zpřísnění kontrol na hranicích vedly pouze ke zvýšení cen heroinu a nárůstu užívání jeho náhražek (zejména silných léků proti bolesti). Ty si lze snadno opatřit v indických lékárnách. Omezení prodeje léků se zatím nechystá.
Další problém je v tom, že roste obliba nitrožilního užívání heroinu, což s sebou nese riziko epidemie HIV.