Havel napsal do Guardianu o Dárfúru

Roman Staněk
22. 8. 2007 15:40
Civilisté nesmí být oběťmi politických sporů, uvedl
Václav Havel s bývalou irskou prezidentkou Mary Robinson
Václav Havel s bývalou irskou prezidentkou Mary Robinson | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Manchester - Britský deník Guardian dnes zveřejnil článek Václava Havla o situaci v Dárfúru.

Český exprezident v něm upozorňuje, že si obě strany konfliktu - jak sudánská vláda a její spřízněné jednotky, tak opoziční vzbouřenci v Dárfúru - musí uvědomit, že civilisté se už nemohou dále stávat oběťmi jejich politických sporů.

Pod článkem jsou spolupodepsáni také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, filozof a ekonom Michael Novak, maďarský milionář George Soros, bývalá irská prezidentka Mary Robinson a další aktivisté.

Havel vítá souhlas súdánské vlády s umístěním mírových jednotek OSN do oblasti. Podle něj je však důležité, aby jednotka o síle 26.000 mužů a žen měla dost silný mandát na to, aby zajistila plnou ochranu civilistů.

"Navíc, jednotky musí mít dostatečnou schopnost tyto životně důležité cíle uvést do praxe. Země a instituce, které financují tuto misi, hlavně Francie, Španělsko a také Evropská komise, by měly být pochváleny, " píše se v komentáři.

Při bojích mezi arabskými milicemi podporovanými vládou sudánského prezidenta Omara Bašira a rebely z dárfúrské provincie už zahynulo více než 200.000 lidí, miliony dalších musely opustit své domovy.

"Je důležité ujistit sudánskou vládu, že mise OSN a Africké unie nebude usilovat o změnu režimu. Současně sudánská vláda si musí být plně vědoma, že jedině spoluprací s přípravou, vysazením a udržováním mise v chodu ji bude mezinárodní společenství nadále podporovat," pokračuje Havel.

Bývalý prezident se poté v článku zmiňuje o dárfúrských rebelech a chválí jejich snahu o sjednocení jednotlivých frakcí a kmenů. Jedině tak podle Havla budou rovnocennými partnery pro mezinárodní společenství a sudánskou vládu.

Podle Havla bude nejdůležitější částí případné mírové smlouvy návrat vnitřně vysídlených osob a starost o ně. "To musí být základní část jakékoliv dohody," dodává.

"Odpovědní lidé z celého světa, hlavně politici a novináři, se musí na Dárfúr zaměřit. Utrpení miliónů obětí a uprchlíků je strašlivé. Teď, když se objevují znaky možné stabilizace, je čas připravit se na větší rozvojovou a humanitární pomoc."

Ekonomicky rozvinuté země mohou převzít svou globální odpovědnost a pomoct Dárfúru k obnově, píše prezident a zmiňuje se například o Číně, která by měla využít svůj vliv na vládu v Chártúmu a ukončit rozepře.

Na konci článku se Václav Havel zmiňuje také o globálním oteplování. "Rozšiřování pouští povede ke snižování úrody, k nedostatku pitné vody a může vést k dalším možným konfliktům.

Jako další jsou pod článkem podepsaní: Princ Hassan Bin Talal, André Glucksmann, Vartan Gregorian, Mike Moore, Michael Novak, Mary Robinson, Yohei Sasakawa, Karel Schwarzenberg, George Soros, Desmond Mpilo Tutu a Richard von Weizsäcker

 

Právě se děje

Další zprávy