Havárie letadla:Rusko ještě hledá 6 lidí

10. 7. 2006 10:00
Irkutsk - Ruským vyšetřovatelům se podařilo zrekonstruovat poslední okamžiky před nedělní havárií letounu Airbus v Irkutsku. Uvnitř: FOTOGALERIE

Airbusu A-310, který letěl na lince z Moskvy, selhali zřejmě při přistávacím manévru  na letišti v Irkutsku brzdy, sjel z přistávací dráhy, prorazil zeď a zastavil až v garážích letištní budovy, kde se vzňal.

Ruské úřady věří, že další podrobnosti o příčinách havárie získají díky analýze černé skříňky.

Podle nejnovějších informací ruského ministra dopravy bylo dosud z trosek vyproštěno 122 těl mrtvých pasažérů. Sedmapadesát lidí bylo hospitalizováno s vážnými popáleninami, přidušením ze zplodin a traumatem. Minimálně šest lidí zůstává stále nezvěstných a ruské úřady se obávají, že budou také mezi mrtvými.

Na palubě letadla bylo i čtrnáct dětí mladších dvanácti let, které mířily na prázdniny k jezeru Bajkal.

Podle seznamu byla většina pasažérů z Ruska, v dokumentu jsou však i některá čínsky a německy znějící jména.

Agentura ITAR-TASS uvedla, že na palubě cestovalo 12 zahraničních občanů - tři Němci, dva Poláci, tři Číňané, dva Ázerbájdžánci a dva Bělorusové. Sedm z nich je v současné době se zraněními v nemocnici.

Český konzul v Moskvě Jan Jedlička ČTK řekl, že na palubě letadla nebyli čeští občané. Tuto informaci potvrdil také představitel letecké společnosti S 7 (dříve Siberia Airlines), které letoun patřil.

Identifikace obětí začne v pondělí. 

Stroj narazil do garáží

Požár, který na palubě letadla propukl, se záchranářům podařilo uhasit až za dvě hodiny. Přední část letadla byla zcela zničena.

"Letadlo sjelo z přistávací plochy. Mělo strašlivou rychlost," řekla agentuře AP mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné události Irina Adrianovová.

Další představitel ministerstva agentuře ITAR-TASS řekl, že deset pasažérů a letuška se zachránili nouzovým východem a dalších 40 lidí z vraku letadla zachránili požárníci. Zraněné s popáleninami a přiotrávené dýmem odvážely sanitky do irkutské nemocnice.

Očití svědci z paluby letadla prý hovoří o ráně a následném požáru v kabině.  Zřízeny byly "horké linky", jejichž pracovníci příbuzným sdělují osud jejich blízkých.

Pilot ohlásil, že přistál

Nalezeny už byly takzvané černé skříňky s technickými údaji a se záznamy komunikace v pilotní kabině. Příčiny havárie nejsou zatím oficiálně známy.

Odborníci z ruské prokuratury za hlavní verzi pokládají selhání techniky, nejspíš některého z brzdných systémů stroje, vyloučeno ale není ani selhání pilota.

Infobox

POSLEDNÍ VELKÉ HAVÁRIE

 

  • Afghánistán - 3.února 2005 narazilo do hory letadlo společnosti Kam Air. 104 mrtvých

 

  • Řecko -  Stroj kyperské společnosti Helios Airways, letící do Prahy, se 14.srpna 2005 zřítil u Atén. 121 obětí.

 

  • Venezuela - Letadlo společnosti West Caribbean Airways, které bylo ve velmi špatném technickém stavu, spadlo na venezuelsko-kolumbijských hranicích dva dny po havárii kyperského stroje. 160 lidí zahynulo.

 

  • Indonésie - Vnitrostátní spoj se loni v září zřítil několik sekund po startu v Medanu na ostrově Sumatra. 143 mrtvých, z toho 39 zahynulo v domech, na něž se letoun zřítil.

 

  • Rusko - Airbus arménské společnosti Armavia se letos 3.května zřítil u Soči. 113 obětí. 

Požár zřejmě způsobilo zbývající palivo. Ruský ministr dopravy Igor Levitin, který odletěl na místo v čele vyšetřovací komise,
uvedl, že pilot přistál předpisově a kontrolní věži oznámil ukončení přistávacího manévru. Pak spojení s letounem vypadlo. V době přistání na letišti pršelo, viditelnost byla asi 3,5 kilometru.

Do Irkutsku odletěli i experti konsorcia Airbus, které stroj A-310-300 v roce 1987 vyrobilo.

Největší za pět let

Již nyní je takřka jisté, že havárie ruského letadla se zařadí mezi nejhorší letecké katastrofy posledních pěti let.

Informace o příčinách katastrofy ministerstvo zatím ruské ministerstvo pro mimořádné události neuvedlo.

Jde o druhou leteckou katastrofu na ruském území během posledních měsíců. V květnu se na pobřeží Černého moře zřítil arménský letoun. Při nehodě, kterou údajně způsobilo špatné počasí, tehdy zahynulo 113 lidí.

Server BBC také připomíná, že irkutské letiště bylo místem velkého leteckého neštěstí už v roce 2001. Tehdy zde havaroval letoun TU-154, na jeho palubě zahynulo 145 lidí. Tragédii tehdy způsobila chyba pilota.  

Ruští experti už dlouhou dobu upozorňovali na nevyhovující stav letiště v Irkutsku, jehož přistávací plocha prý nesplňuje současné bezpečnostní standardy. O rekonstrukci letiště se však zatím jen hovořilo.   

 

Právě se děje

Další zprávy