Havana kritizuje Maďarsko: Jste lokaji Spojených států

Red Zah
26. 8. 2007 10:30
Budapešť udělila azyl kubánským utečencům
Šancí na změnu politiky EU je nová strategie vůči Kubě, která se však Česku příliš nelíbí.
Šancí na změnu politiky EU je nová strategie vůči Kubě, která se však Česku příliš nelíbí. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko nabídlo azyl devětadvaceti Kubáncům, které drží Spojené státy na Guantánamu kvůli tomu, že se pokusili dostat z Kuby do USA. 

Maďarský krok ale pobouřil Havanu. Mezi ní a Budapeští vypukla ostrá diplomatická pře. 

"Jste lokaji Spojených států," stojí v prohlášení kubánské vlády.

Maďarská vláda okamžitě reagovala:  "Ministerstvo zahraničí kategoricky odmítá obvinění Kuby, adresované Maďarsku, a nevhodný tón prohlášení vydaného Havanou," píše na svých internetových stránkách.

Kubánské utečence se Maďaři rozhodli přijmout ne z politických, ale z humanitárních důvodů, tvrdí Budapešť. Údajně se tím v žádném případě nechtěla vměšovat do vnitřních záležitostí Kuby.

Z humanitárních důvodů

Více než čtyřicet Kubánců zadržely americké námořní síly na moři nedaleko kubánských břehů, když se pokoušeli o útěk. Washington se od té doby snaží najít země ochotné Kubánce přijmout.

Před týdnem nabídlo části z nich azyl právě Maďarsko.

Spojené státy zaplatí Budapešti část s pobytem spjatých nákladů. Podle dřívějších informací by mělo jít o roční nájem za bydlení a náklady na zimní ošacení a jazykové kurzy. Kubánci, kteří drželi - na protest proti dosavadnímu postupu amerických úřadů - hladovku, si tak mohli oddechnout.

Za podobných podmínek získaly tři kubánské rodiny letos azyl i v ČR.

Střední Evropa podporuje opozici

Podpora kubánských urpchlíků a opozice není v zemích střední Evropy ničím výjimečným. Mezi nejhlasitější kritiky kubánské vlády patří tradičně také Česká republika.

Jan Bubeník má s vězením na Kubě osobní zkušenost.
Jan Bubeník má s vězením na Kubě osobní zkušenost. | Foto: Ludvík Hradilek

Evropská unie by měla podporovat opoziční síly na Kubě a připravovat pole pro změnu režimu, nikoli jej legitimizovat, jak to činí španělská diplomacie. Myslí si to alespoň skupina zemí EU, k nimž patří i Česko.

Praha se společně s Itálií, Polskem, Nizozemskem, Portugalskem a severskými státy snaží přesvědčit Brusel a hlavně Španělsko, aby ustoupily od dosavadní diplomatické opatrnosti.

Česko kritizuje umírněnou politiku EU vůči Kubě

Šancí na změnu politiky EU je nová strategie vůči Kubě, která se však Česku příliš nelíbí. 

Španělský ministr zahraničí Manuel Ángel Moratinos a úřadující prezident Kuby Raúl Castro
Španělský ministr zahraničí Manuel Ángel Moratinos a úřadující prezident Kuby Raúl Castro | Foto: Reuters

"Rozhodně nejsme pro změkčení přístupu ke Kubě, které navrhuje Španělsko," prohlásil v dubnu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

ČTĚTE VÍCE: Španělsko obnovilo dialog s Kubou

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je demokratizace Kuby dlouhodobým cílem. "Náš postoj vychází i z vlastních zkušeností, které jsme měli s totalitním režimem," dodal Schwarzenberg.

Také další politici jsou přesvědčeni, že je pro Kubánce možné něco udělat. "Proč bychom měli čekat, až se něco změní. My to přeci můžeme ovlivnit," řekl serveru Euobserver italský europoslanec Marco Cappato.

 

Právě se děje

Další zprávy