reklama
 
 

Umělci i politici `sedí` za kubánské vězně

16. 3. 2007 16:07
Praha - "Na Kubě sedí ve vězení lidé kvůli tomu, co si myslí. Nezapomínejte na ně!"

Do vězeňských cel na Václavském náměstí se dnes nechali zavřít známé osobnosti i kolemjdoucí lidé z ulice a připomněli tím osud politických vězňů na Kubě. Podpořili tak kampaň společnosti Člověk v tísni, která se koná při příležitosti čtvrtého výročí zatčení 75 kubánských disidentů v březnu 2003.

Dopoledne se o celu dělili například novináři Jan Macháček, Pavlína Wolfová nebo Jan Bubeník. "Mám přímou zkušenost s podmínkami v kubánském vězení i s komunistickým režimem v Československu," řekl Bubeník, který v opravdové cele na Kubě strávil před šesti lety spolu s Ivanem Pilipem tři týdny.

Akci na Václavském náměstí přihlíželo asi třicet lidí, turistů a novinářů. Kolemjdoucí se ptali "odsouzených", za co sedí a někteří si sami vyzkoušeli pohled zpoza mříží.

Symbolický trest za kubánské vězně si dnes ještě "odsedí" herci Tomáš Hanák a Pavel Liška, režiséři Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Olga Sommerová, zpěvák Dan Bárta nebo představitelé politického života Jan Ruml a Táňa Fišerová. Odpoledne do cel usednou "ženy Charty 77", aby podpořily manželky kubánských politických vězňů, takzvaných Dam v bílém.

Po čtvrté hodině se bude v improvizovaném vězení hrát loutkové divadlo na téma totalita a o půl sedmé večer se průvod přesune do nedalekého kostela svatého Havla, kde se uskuteční mše.

Happening se v Praze koná již počtvrté, oproti minulým letům je však o den kratší, protože Václavské náměstí je na sobotu rezervováno pro jinou akci. První část protestu proti bezpráví na Kubě se uskutečnila již ve čtvrtek. Demonstrace před kubánským velvyslanectvím se zúčastnila stovka lidí.

autor: Red Dom, čtk | 16. 3. 2007 16:07

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama