Umělci i politici `sedí` za kubánské vězně

Red Dom, čtk
16. 3. 2007 16:07
Praha - "Na Kubě sedí ve vězení lidé kvůli tomu, co si myslí. Nezapomínejte na ně!"
Jan Bubeník má s vězením na Kubě osobní zkušenost.
Jan Bubeník má s vězením na Kubě osobní zkušenost. | Foto: Ludvík Hradilek

Do vězeňských cel na Václavském náměstí se dnes nechali zavřít známé osobnosti i kolemjdoucí lidé z ulice a připomněli tím osud politických vězňů na Kubě. Podpořili tak kampaň společnosti Člověk v tísni, která se koná při příležitosti čtvrtého výročí zatčení 75 kubánských disidentů v březnu 2003.

Dopoledne se o celu dělili například novináři Jan Macháček, Pavlína Wolfová nebo Jan Bubeník. "Mám přímou zkušenost s podmínkami v kubánském vězení i s komunistickým režimem v Československu," řekl Bubeník, který v opravdové cele na Kubě strávil před šesti lety spolu s Ivanem Pilipem tři týdny.

Novinář Jan Macháček se jako první nechal zavřít do klece, kterou na Václavské náměstí umístila nadace Člověk v tísni na připomenutí kubánských politických vězňů.
Novinář Jan Macháček se jako první nechal zavřít do klece, kterou na Václavské náměstí umístila nadace Člověk v tísni na připomenutí kubánských politických vězňů. | Foto: Ludvík Hradilek

Akci na Václavském náměstí přihlíželo asi třicet lidí, turistů a novinářů. Kolemjdoucí se ptali "odsouzených", za co sedí a někteří si sami vyzkoušeli pohled zpoza mříží.

Symbolický trest za kubánské vězně si dnes ještě "odsedí" herci Tomáš Hanák a Pavel Liška, režiséři Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Olga Sommerová, zpěvák Dan Bárta nebo představitelé politického života Jan Ruml a Táňa Fišerová. Odpoledne do cel usednou "ženy Charty 77", aby podpořily manželky kubánských politických vězňů, takzvaných Dam v bílém.

Symbolické vězení, které na Václavské náměstí v Praze umístila nadace Člověk v tísni.
Symbolické vězení, které na Václavské náměstí v Praze umístila nadace Člověk v tísni. | Foto: Ludvík Hradilek

Po čtvrté hodině se bude v improvizovaném vězení hrát loutkové divadlo na téma totalita a o půl sedmé večer se průvod přesune do nedalekého kostela svatého Havla, kde se uskuteční mše.

Happening se v Praze koná již počtvrté, oproti minulým letům je však o den kratší, protože Václavské náměstí je na sobotu rezervováno pro jinou akci. První část protestu proti bezpráví na Kubě se uskutečnila již ve čtvrtek. Demonstrace před kubánským velvyslanectvím se zúčastnila stovka lidí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 1 hodinou

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy