Hasiči uhasili požár u Černobylu. Začalo ale hořet na novém místě

ČTK ČTK
8. 4. 2020 9:50
Požár u černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny, který vypukl minulý víkend, se podařilo uhasit. Na některých místech je ale ještě potřeba likvidovat doutnání. Podle agentury Ukrinform to ve středu sdělila tisková služba úřadu pro mimořádné situace, která zároveň uvedla, že travnatý a křovinatý porost se rozhořel na jiném místě.
Úroveň radiace u Černobylu, kde hoří les.
Úroveň radiace u Černobylu, kde hoří les. | Foto: Reuters

V zakázané zóně kolem elektrárny, jejíž reaktor explodoval v roce 1986, požár vypukl v sobotu. Plochu zasaženou plameny se hasičům v úterý podařilo zmenšit z původních 25 hektarů na deset hektarů, silný vítr však později oheň rozšířil na 35 hektarů lesního porostu.

Ve středu ráno úřady oznámily, že otevřený oheň na tomto požářišti je už uhašený. Na některých místech je ale stále vidět doutnání a hasiči na místě zasahují.

Úřad pro mimořádné situace v souvislosti s tímto požárem ujistil, že radiační situace v hlavním městě Kyjevě, které leží asi sto kilometrů na jih od Černobylu, a v Kyjevské oblasti je stabilní. Naměřené hodnoty nepřesahují stanovené normy.

Podle úřadu se na hašení podílelo 253 lidí a 68 kusů techniky. Hasiči použili i letadla, která v úterý při 81 letech shodila 288 tun vody, napsala agentura Ukrinform.

Policie Kyjevské oblasti podle médií oznámila, že zadržela jednoho z místních obyvatel. Podle vyšetřovatelů zřejmě požár zavinil, když pálil odpadky a oheň nechal bez dozoru.

Úřad pro mimořádné situace rovněž sdělil, že jinde v zakázané zóně kolem elektrárny začala v úterý večer hořet tráva a křoviny. Na některých místech hořelo ještě ráno.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na Brněnsku vykolejila část vlaku a přerušila provoz, žádní zranění

V Tišnově na Brněnsku vykolejily ve čtvrtek dopoledne poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Podle prvotních informací záchranných složek se událost obešla bez zranění. Z vlaku se evakuuje 150 lidí. Trať je zavřená, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Předpokládané zprovoznění trati je v 18:00.

Zatím není jasné, co se stalo, ve hře je technická závada. Vše se vyšetřuje. "Vykolejily dva vozy, ale nejsou převrácené, stojí rovně. Zatím je to bez zjevných zranění, na místě je evakuace asi 150 lidí," řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy