Kauza, kterou řeší i Trump. Choť diplomata srazila mladého Brita, pak prchla do USA

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
17. 10. 2019 16:03
"Prosím, jezděte vlevo," žádá žlutá cedule řidiče, kteří by projížděli po silnicí B4031 v anglickém hrabství Northamptonshire. Výstražný text tu ještě donedávna nestál. Objevil se až po tragické nehodě z konce srpna, při které zahynul devatenáctiletý mladík Harry Dunn.
Rodiče tragicky zesnulého Harryho Dunna.
Rodiče tragicky zesnulého Harryho Dunna. | Foto: Reuters

Brit tragicky zemřel na motorce, když ho na této silnici srazilo auto. Neštěstí způsobila řidička, která jela po nesprávné straně - vpravo. Za volantem seděla manželka amerického diplomata působícího ve Velké Británii Anne Sacoolasová.

Harry Dunn
Harry Dunn | Foto: Facebook.com/Justice4Harry19

Dvaačtyřicetiletá žena se ten den vracela z návštěvy vojenské základny RAF Croughton v Northamptonshire. Na sedadle spolujezdce vezla podle informací britského deníku The Telegraph svého dvanáctiletého syna. 

Sacoolasová, která v Británii pobývala s rodinou teprve asi tři týdny, přiznala, že jela po špatné straně vozovky. S vyšetřovateli zpočátku spolupracovala, pak ale díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila a odjela do rodných Spojených států.

Policisté přitom tvrdí, že je přesvědčovala, že Británii neopustí. Tragédie tak nabyla i politického rozměru a způsobila napětí v americko-britských vztazích. 

Nejasnosti ohledně imunity

Rodiče tragicky zesnulého chlapce - Charlotte Charlesová a Tim Dunn - se dovolávají spravedlnosti. "Proč to trvá tak dlouho? Zítra to bude sedm týdnů, co jsme přišli o našeho chlapce. A máme pocit, že ona (Sacoolasová - pozn. red.) měla hned na začátku vystoupit s nějakým prohlášením, a ne místo toho nasednout do letadla a prchnout domů," řekl v pondělí Dunn starší v pořadu americké televize CBS.

Sacoolasová má jako choť diplomata na imunitu nárok. O jejím odebrání musí rozhodnout Spojené státy. Britské ministerstvo zahraničí po tragédii opakovaně tlačilo na Američany, aby jí diplomatickou imunitu zrušili. V neděli resort oznámil, že už byla ochrany zbavena, USA ale tuto informaci zatím nepotvrdily.

Charlesová nicméně situaci označuje za zneužití diplomatické imunity a hovoří o nelidskosti. Tragická situace prý ze všeho nejvíce zasáhla Harryho dvojče Nialla. 

V případě, že by se na Sacoolasovou ochrana už nevztahovala, měl by začít soudní proces. Americká televize CNN napsala, že advokát Sacoolasové kontaktoval mluvčího rodiny oběti, aby se domluvil na úvodních schůzkách mezi právníky. Současně dodal, že by se manželka diplomata chtěla setkat s rodinou Harryho Dunna.

"Prosím, jezděte nalevo." Cedule v oblasti, kde došlo k tragické nehodě.
"Prosím, jezděte nalevo." Cedule v oblasti, kde došlo k tragické nehodě. | Foto: ČTK

"Čekala ve vedlejší místnosti"

K tomu měly obě strany poměrně nečekaně příležitost toto úterý. Charlesová a Dunn se sami vydali do USA. Chtěly naléhat na tamní úřady, aby řidičku, která nehodu způsobila, přinutily k návratu do Británie. Rodiče dokonce přijal americký prezident Donald Trump. 

Během schůzky se dvojice dozvěděla, že se v Bílém domě, sídle prezidenta USA, nachází i Sacoolasová. Vyčkávala ve vedlejší místnosti. "Tu šokující zprávu jsme se dozvěděli krátce poté, co jsme vešli do místnosti: Anne Sacoolasová byla v budově a byla ochotná se s námi sejít," vylíčila Charlesová.

Setkání s ní, které Trump dvojici nabídl, ale rodiče odmítli. Novinářům pak vysvětlili, že se s ženou nesešli, protože bez přítomnosti právníků by to nebylo vhodné. S Američankou se navíc chtějí potkat jedině na britské půdě.

V pondělí, ještě před pozváním do Bílého domu, uspořádali Charlesová s Dunnem tiskovou konferenci, na které vyzvali Trumpa, aby pomohl najít spravedlnost pro jejich syna. "Té noci se stala nehoda, ta dáma udělala chybu, zabila našeho syna. Nechtěla ho zabít, nechtěla způsobit nehodu, ale nejde přece odejít a myslet si, že se nic nestalo," řekl otec mladíka.

Šéf Bílého domu ale vzkázal, že postoj Spojených států se nezměnil a že diplomatova manželka se do Británie nevrátí.

V úterý pak rodiče vystoupili ve zmiňovaném pořadu televize CBS, kde zavzpomínali na poslední chvíle se svým synem. "Harry, dají ti sedativa. Je to pro tebe to nejlepší. Budeš v pořádku. Uvidíme se později v nemocnici," vzpomínal otec, co řekl svému synovi na místě nehody. Tehdy s ním mluvil naposledy.

Video: Samořiditelný Uber poprvé srazil chodce, policie zveřejnila video z nehody

Samořiditelný Uber poprvé srazil chodce, policie zveřejnila video z nehody | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy