Hamas v Moskvě: Izrael neuznáme

zah, Reuters
5. 3. 2006 18:12
Moskva - Delegace Hamasu zavítala o víkendu do Moskvy. Na postojích obou stran se však ani dnes nic nezměnilo. Izraelský premiér navíc Moskvu za pozvání Hamasu kritizoval.
Na dvoudenní návštěvu Moskvy přijel také představitel Hamasu Chalíd Mišál. Ihned po příletu obvinil Izrael, že nedodržuje mírový plán, tzv. cestovní mapu.
Na dvoudenní návštěvu Moskvy přijel také představitel Hamasu Chalíd Mišál. Ihned po příletu obvinil Izrael, že nedodržuje mírový plán, tzv. cestovní mapu. | Foto: Reuters

A to přesto, že Rusko požadovalo uznání Izraele, což Hamas to opětovně odmítl.

Druhý muž v politické reprezentaci Hamasu Abú Mussa Marzúk včera v rozhovoru pro agenturu Reuters zopakoval, že Hamas neuzná existenci státu Izrael. Zástupce Chálida Mišala řekl, že tento krok by popřel všechna práva Palestinců, a nepřichází tudíž v úvahu.

Rusko Hamasu: Splňtě požadavky
Izrael Moskvu přesto kritizuje

Rusko, které jako první z takzvané Čtyřky blízkovýchodních vyjednavačů oficiálně pozvalo Hamas k jednání, totiž v pátek oficiálně zopakovalo požadavky, které společně s USA, Evropskou unií a OSN na palestinské vládní hnutí mají.

"To znamená především nutnost dodržovat všechny existující dohody, nutnost uznat práva Izraele na existenci a jako jednacího partnera a nutnost odmítnout všechny ozbrojené metody při řešení politických otázek," citovala agentura Interfax ruského ministra zahraničí, který se s delegací Hamasu včera sešel.

Izraelský úřadující premiér Ehud Olmert však dnes přesto označil přijetí Hamasu v Moskvě za chybu.

"Navázání kontaktů mezi Ruskem a Hamasem je pro tuto organizace jen dalším povzbuzením, aby nesplnila požadavky, které od ní chce mezinárodní společenství," řekl Olmert ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který ho dnes telefonicky informoval o výsledcích páteční schůzky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s delegací Hamasu.

Hamas: Okupace Izraele nemůže pokračovat

Vedoucí delegace Hamasu Chálid Mišal označil páteční jednání s Lavrovem a dalšími ruskými představiteli za "dobrá, konstruktivní a otevřená".

Mišal nicméně i včera zopakoval podmínky Hamasu: pokrok v mírových jednáních bude prý možný pouze po stažení Izraele z okupovaných území a povolení návratu uprchlíků. 

"Nemůže být mír, dokud bude okupace pokračovat," řekl na společné tiskové konferenci s Lavrovem. "To je naše poselství světu a doufáme, že nás mezinárodní společenství podpoří. Jásir Arafat a Mahmúd Abbás uznali Izrael, a změnilo se tím něco? Nic se nezměnilo," dodal Mišal v odpověď na dotaz ohledně politiky předešlých předsedů palestinské správy. 

Rusko se snaží posílit svou pozici na Blízkém východě

Mišal kromě toho vyjádřil přání, aby Rusko hrálo zvláštní úlohu při řešení palestinské otázky. Ruský prezident, který pozval Hamas do Moskvy před měsícem, totiž prolomil dosavadní postoj ostatních členů Čtyřky, kteří Hamas doposud mezinárodně izolovali.

Rusko se tak snaží podle získat ztracené pozice na Blízkém východě.

Po jednáních s Íránem totiž přichází na řadu právě palestinské hnutí Hamas. Moskva se tak v době, kdy ostatní státy a organizace kontakty s Palestinou odmítají, stává hlavním vyjednavačem v oblasti.

Přestože Hamas do Moskvy pozval sám prezident Vladimir Putin, s palestinskou delegací se nesešel.

Kritika i uznání počínání Moskvy

Přestože si Moskva za své počínání vysloužila vlnu kritiky, izraelská ministryně zahraničí Livniová tento týden připustila, že zájmy Ruska i Izraele nejsou v rozporu a že také ruští představitelé budou od Hamasu žádat odzbrojení, dodržování mírových smluv a uznání Izraele.

Američtí neokonzervativci Moskvu obviňují ze zrady v boji proti terorismu. Evropa se však k celé situaci staví střízlivě.

Francie již připustila, že cesta představitelů Hamasu do Moskvy může celé situaci napomoci a navrátit věci k normálu.

Jediný rozdíl v ruském postoji je tak skutečnost, že Moskva nepovažuje Hamas za teroristickou organizaci, jako EU i Spojené státy.

Bývalý šéf ruské diplomacie:
USA na Blízkém východě selhaly

Především postoj USA k řešení blízkovýchodního konfliktu dnes v Moskvě kritizoval někdejší šéf ruské diplomacie. Podle Jevgenije Primakova je vítězství radikálního islámského hnutí Hamas v lednových palestinských parlamentních volbách "totálním fiaskem" americké diplomacie na Blízkém východě.

Primakov, který je uznávaným expertem na Blízký východ, to dnes prohlásil na mezinárodní konferenci v Moskvě.

Vítězství Hamasu je "totálním fiaskem amerických pokusů exportovat demokracii na Blízký východ," řekl Primakov, jehož citovala agentura Interfax.

Bývalý šéf ruské diplomacie soudí, že je "chybou" považovat Hamas i po volbách za teroristickou organizaci a vynucovat na hnutí formální uznání Izraele pod pohrůžkou zastavení finanční podpory, jak to dělá Washington.

"Hamas je třeba zatáhnout do mírového procesu podle cestovní mapy," kterou prosazují čtyři zprostředkovatelské subjekty (USA, Rusko, OSN a EU), tvrdí  Primakov.

Vysoký americký diplomat David Welch ve čtvrtek ve Washingtonu prohlásil, že budou-li USA finančně a politicky izolovat Hamas, bude mít hnutí velké problémy s vládnutím.

 

Právě se děje

Další zprávy