Evropská unie a USA podmínily pokračování ve svých miliardových pomocných programech uznáním Izraele ze strany Hamasu a jeho definitivním upuštěním od násilí. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by hnutí chtělo změnit svoji rétoriku a politiku, domnívá se agentrua DPA.
Hamas: Nenecháme se vydírat
Nově zvolení politici Hamasu jako Mušír Masrí na svých mítincích prohlašují, že se jejich hnutí nenechá vydírat. Deklarovaný cíl zničení Izraele prý zůstane zachován. Hamas bude "dělat vše, co bude v jeho moci, aby vymazal sionistický útvar z povrchu zemského a nahradil ho nezávislým palestinským státem".
Hnutí už prý dostalo tucty příslibů pomoci od arabských a islámských států. "Obživa nepřichází z Ameriky nebo z Evropy,
přichází jen od Boha," říká Masrí. Jako poskytovatelé peněz byly dosud jmenovány jen Katar a Írán.
Jestliže se vůdci Hamasu po volebním triumfu z 25. ledna vyjadřovali o budoucím kurzu ještě poměrně uvážlivě, nyní se
fronty, zdá se, naopak upevnily. Na víc než několikaleté příměří, jaké sám Hamas už rok dalekosáhle dodržuje, nechce organizace přistoupit.
Izrael v sobotu přeruší kontakty s Palestinci
Izrael nyní hrozí tím, že počínaje sobotou, tedy po ustavujícím zasedání nového palestinského parlamentu, přeruší kontakty s Palestinci.
"Jakmile nový parlament složí přísahu, stane se autonomní správa aparátem Hamasu. Pak se pravidla hry změní," oznámil úřadující premiér Ehud Olmert svému kabinetu.
"Zatímco v Evropské unii jsou i tací, kteří by se spokojili s ukončením násilí ze strany Hamasu, Izrael a USA trvají na úplném
splnění podmínek: ratifikaci všech dohod s Izraelem, ukončení teroru, odevzdání zbraní a uznání Izraele," napsal list Maariv.
Prosazení takového programu může ovšem trvat roky, říkají evropští diplomaté. Jako o možném mezikroku na této cestě se
diskutuje o tom, zda by mohl Hamas zahájit hodnověrnou změnu svého kurzu tím, že by se připojil k Bejrútskému prohlášení Ligy
arabských států z roku 2002.
V tomto dokumentu byly Izraeli nabídnuty bezpečnostní záruky a "normální vztahy" výměnou za stažení jeho jednotek ze všech území obsazených v roce 1967 a uznání nezávislého palestinského státu s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.