„Haló, tady Izrael.“ Židovský stát varoval muže z Gazy, že mu za chvíli zničí věžák

Red Zah Red Zah
15. 5. 2021 13:08
Videozáznam z ulice v Gaze zachytil hovor správce věžáku ve čtvrti Rimal, který právě přijal telefonát z Izraele. Džamalu Nasmanovi oznámili, že lidé v domě mají dvě až tři hodiny na vystěhování. Pak dojde k útoku. Podle Izraelců budovu využívali palestinští radikálově z hnutí Hamás, které v posledních dnech ostřeluje židovský stát stovkami raket denně.
„Počkám na váš úder. A pak ještě na dva další zásahy,“ je slyšet Džamal Nasman, když ho Izrael předem varoval, že zničí jeho věžák v Gaze. | Video: Reuters

"Ano, jistě. Počkám na váš úder. A pak ještě na dva další zásahy," je slyšet na záznamu Nasman. Poté Izraelcům nahlásí, že všichni opustili budovu. V daný čas pak přišel avizovaný nálet a z věžáku zbyly ruiny.

Nasman později agentuře Reuters řekl, že ho izraelský důstojník v telefonátu předem varoval, že 13patrový dům, o který se stará, bude terčem leteckého úderu. Izrael tvrdí, že z obytné budovy Hamás řídil zpravodajské a vojenské operace proti židovskému státu. "Cítil jsem se zničený. Čtyři roky jsme dům stavěli, dvacet let jsem v něm žil, pak je to mrknutím oka pryč," popsal pocity Nasman agentuře Reuters.

Ne vždy Izrael varuje předem, když útočí na to, co považuje za vojenský cíl, píše agentura Reuters. Izrael podle ní tvrdí, že se tímto způsobem snaží chránit životy civilistů. Obviňuje zároveň Hamás z využívání civilních oblastí k provádění operací, jako je právě plánování útoků nebo odpalování raket na izraelská města.

Obyvatelé Gazy tvrdí, že cílem izraelských akcí je potrestat obyčejné Palestince, nejen radikály z Hamásu. Podle nich je většina míst zasažena bez předchozího varování. Přesto se podle Reuters používá varování civilního obyvatelstva častěji než v minulosti.

"Vybíráme hlavice s nezbytnou smrtonosností, abychom zasáhli ty, u kterých potřebujeme, aby dostali zásah, a aby se snížil dopad na ostatní," uvedl izraelský zdroj, který s agenturou Reuters hovořil pod podmínkou anonymity. Dodal, že útokům předchází pečlivá zpravodajská příprava.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy