Haiti kvůli skandálu dočasně zakázalo činnost charity Oxfam

ČTK ČTK
22. 2. 2018 22:37
Britská organizace se po aféře obává, že přijde o dárce a bude muset omezit svou činnost.
Foto: Reuters

Port-au-Prince - Haitská vláda dnes dočasně zakázala působení charitativní organizace Oxfam na území tohoto karibského státu. Zdůvodnila to "vážnými pochybeními" pracovníků charity, kteří čelí obvinění, že si najímali placené sexuální společnice a zneužívali oběti katastrof. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Britská organizace se kvůli odhalením týkajícím se nejen mise na Haiti, ale i v některých afrických zemích, dostala pod tlak od vlády v Londýně a obává se i odlivu přízně svých dárců. Její šéf Mark Goldring se více než týden po provalení skandálu omluvil za újmu obyvatelům Haiti a vyjádřil lítost i nad poškozením humanitárních projektů.

Haitský ministr pro plánování a zahraniční spolupráci Aviol Fleurant dnes oznámil, že vláda pozastavuje činnost Oxfamu v zemi, dokud nerozhodne o tom, zda jsou či nejsou důvody k trvalému zákazu. Verdikt by podle ministra měl padnout do dvou měsíců.

Od zveřejnění obvinění týkajících se členů mise na Haiti po zemětřesení v oblasti z roku 2010 nahlásili pracovníci Oxfamu na tři desítky aktuálních i starších incidentů. Z materiálů, které tento týden poskytl Oxfam médiím, vyplývá, že v důsledku aféry opustilo operaci na Haiti sedm lidí: tři rezignovali a další byl propuštěn za to, že se stýkali s prostitutkami v prostorách Oxfamu (zpráva nevylučuje, že prostitutky mohly být nezletilé), dva byli propuštěni za šikanu a zastrašování a jeden za to, že "nedokázal ochránit pracovníky".

Ihned po medializaci aféry rezignovala zástupkyně šéfa britské pobočky organizace Penny Lawrenceová.

Jedna z největších charitativních organizací světa slíbila, že kauzu důkladně prošetří, což po ní požaduje britská vláda hrozící zastavením finanční podpory.

kpc hej

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy