Haider už není šéfem "své" strany

Reuters, man
22. 5. 2006 15:47
Vídeň - Obava z propadáku v blížících se parlamentních volbách vedla šéfa Aliance pro budoucnost Rakouska Jörga Haidera k odstoupení z funkce předsedy strany.
Jörg Haider v karikatuře svých odpůrců, Strany zelených.
Jörg Haider v karikatuře svých odpůrců, Strany zelených. | Foto: Aktuálně.cz

Někdější ikona rakouské krajní pravice výrazně ztratila na popularitě, o čemž svědčí předvolební průzkumy. Jeho stranu se ve volbách, naplánovaných na říjen či listopad, chystají volit jen tři procenta oslovených Rakušanů.

Staré voliče Haider ztratil, nové nezískal

Haiderovi nevyšel tah, který učinil před rokem. Kvůli rozporům odešel se svými věrnými ze Strany svobodných, kterou po volbách v roce 1999 přivedl do vládní koalice s Rakouskou lidovou stranou kancléře Wolfganga Schüssela.

S Haiderem odešlo hodně jeho věrných spolupracovníků, ale nikoliv voliči. Svobodní mají i bez něj osmiprocentní preference a je pravděpodobné, že na rozdíl od Haiderovy nové strany se do parlamentu bezpečně dostanou.

Prahem pro vstup do parlamentu jsou v Rakousku čtyři procenta získaných hlasů.

Haiderova Aliance pro budoucnost Rakouska je členem vládní koalice, vedené premiérem Wolfgangem Schüsselem.
Haiderova Aliance pro budoucnost Rakouska je členem vládní koalice, vedené premiérem Wolfgangem Schüsselem. | Foto: Aktuálně.cz

Šestapadesátiletý Haider neodchází z politiky, ale potvrdil, že stranu už nepovede. Nástupcem je jeho dlouholetý oblíbenec, bývalý šéf parlamentní frakce Svobodných Peter Westenthaler.

"Stranu může vést jen jeden člověk. Struktura vedení je jasná," uvedl Haider.

Proti Turkům a Turecku

Devětatřicetiletý Westenthaler je znám jako dobrý řečník a rozhodný stoupenec radikálního omezení imigrace. Tímto způsobem se zřejmě bude snažit přetáhnout voličče od Strany svobodných, ze které před rokem odešel společně s Haiderem.

Aliance pro budoucnost Rakouska je členem vládní koalice s lidovci, zatímoc Svobodní jsou v opozici. To jim svědčí. Letos zaznamenali velký úspěch v místních volbách ve Vídni, když kampaň založili na odporu vůči rostoucímu počtu tureckých imigrantů a vůči vstupu Turecka do Evropské unie.

Infobox
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Infobox

PŘEČTĚTE SI

 

"Odchod Haidera Svobodným prospěl. Našli si náhradu," řekl agentuře Reuters analytik Günther Ogris z Institutu pro sociologický výzkum a analýzy ve Vídni.

Saddám ano, Miloš Zeman ne

Haider proslul v devadesátých letech ostře kritizovanými prohlášeními o pozitivních aspektech Hitlerovy zaměstnanecké politiky a bagatelizoval také zločiny SS. Později se za tyto výroky omluvil.

Část Rakušanů ho kritizovala také za příliš přátelské vztahy s bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem, kterého několikrát navštívil. Saddámova ministra zahraničí Nadžího Sabrího označoval za svého velkého přítele a objevily se zprávy, že mu v březnu 2003 pomáhal s útěkem z Iráku.

Haider byl také znám krajně nepřátelským postojem vůči jaderné elektrárně v Temelíně a v jedné ze slovních přestřelek označil českého expremiéra Miloše Zemana  za komunistu. 

 

Právě se děje

Další zprávy