Haider před osudnou nehodou pil, v krvi měl 1,8 promile

Dominik Jandl
15. 10. 2008 15:48
Osmapadesátiletý politik zemřel v sobotu
Rakouský populista Jörg Haider byl v okamžiku smrtelné nehody pod vlivem alkoholu
Rakouský populista Jörg Haider byl v okamžiku smrtelné nehody pod vlivem alkoholu | Foto: Reuters

Vídeň - Korutanský hejtman Jörg Haider měl v momentě své smrti při automobilové nehodě v krvi 1,8 promile alkoholu.

Pověsti o tom, že šéf krajně pravicového Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) byl opilý, se tak potvrdily.

"Je to tak, zemský hejtman byl při své smrti pod vlivem alkoholu. Mohu a musím to potvrdit," řekl nástupce Haidera v čele BZÖ Stefan Petzner, jehož s odvoláním na agenturu APA citoval online deník Spiegel.

Příbuzní samotného Haidera se k tomu odmítli vyjádřit, v čemž je podpořil i nový šéf BZÖ. "Chtěl bych na vás apelovat, abyste to akceptovali," řekl novinářům.

Osmapadesátiletý Haider zemřel v sobotu ráno poté, co v rychlosti přesahující 140 km/h sjel ze silnice a narazil do betonového pilíře. V místě nehody přitom byla povolena jen sedmdesátka.

Pravicový populista Haider se vracel z oslavy zhruba po jedné hodině ranní, podle lékařů neměl šanci přežít, protože utrpěl nekolik smrtelných zranění.

Nehoda se odehrála jen několik dní poté, co Haiderova strana získala v rakouských parlamentních volbách téměř jedenáct procent odevzdaných hlasů.

Analytici očekávají, že Haiderova smrt povede k oslabení BZÖ na rakouské politické scéně.

Korutanský "mučedník", jenž rád slavil

Podle Petznera nehoda potvrzením alkoholu v krvi získala "novou dimenzi, která se již netýká politické osoby Jörga Haidera, ale jeho soukromí". "A já udělám vše pro to, abych ho chránil," řekl nový předseda BZÖ.

Místo Haiderovy smrti zahrnuli lidé z okolí svíčkami a květinami
Místo Haiderovy smrti zahrnuli lidé z okolí svíčkami a květinami | Foto: Reuters

Jak informují rakouská a německá média, osmapadesátiletý populista byl pro mnoho Rakušanů, hlavně pak pro obyvatele Korutan, doslova "svatým mužem".

Jeho smrt zastínila i úmrtí exprezidenta Thomase Klestila, lidé již na místo Haiderovy smrti nanosili stovky květin a svíček, a to se tak stalo poutním místem.

Podle vídeňského politologa Petera Filzmeiera, kterého vyzpovídal online deník Spiegel, je jeho popularita v Korutanech dána tím, že jde o region s vysokou mírou regionální hrdosti, podobně jako Bavorsko v Německu.

A právě na své "korutanství" Haider v politice sázel. Podle Filzmaiera je Haiderova smrt typickou pro "mučedníky".

"Zemřel ve chvíli, kdy se vrátil do vysoké politiky, a zanechal tak za sebou mnoho nezodpovězených otázek," hodnotí Filzmaier.

"Byl by schopen při volbách do korutanského zemského sněmu v roce 2009 s BZÖ dosáhnout absolutní většiny? Dovedl by nynější jednání o sestavení vlády do úspěšného konce a zasedl znovu ve vládě?" udává příklad politolog.

Stejně tak dodává, že Haider sice používal ostře pravicovou rétoriku, v boji o hlasy voličů byl však pragmatikem, který se nebál vytáhnout i levicová témata.

Podle Filzmaeira po Haiderově smrti oslabí nejen jeho BZÖ, ale i Rakouská strana svobodných (FPÖ), kterou vedl Haider dříve. Ani v jedné ze stran totiž není nikdo s podobným charismatem.

 

Právě se děje

Další zprávy