Bělehrad - Bělehrad - Zadržený někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić byl v pátek přepraven do Nizozemska k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
Zvláštní letadlo přistálo v Rotterdamu, odkud byl Hadžić převezen do věznice soudu v Haagu. Je podezřelý z válečných zločinů v Chorvatsku během války v 90. letech.
Vydání mezinárodnímu tribunálu v pátek ráno podepsala srbská ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová.
Ještě před vydáním ze Srbska ale Hadžić dostal povolení navštívit svou nemocnou matku, žijící v Novém Sadu.
V pátek ráno ho za ní odvezla kolona policejních vozů.
Hned poté už ho ale policie odvezla přímo na letiště ke speciálu, který ho dopravil do Rotterdamu, odkud byl převezen do Haagu a předán Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
Tam bude Hadžić, který je poslední z mezinárodně hledaných osob podezřelých z válečných zločinů spáchaných při rozpadu jugoslávské federace, čelit obvinění ze zločinů proti lidskosti.
Toho se měl dopustit při vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z takzvané Republiky srbská Krajina (RSK).
Žalobci ho ale viní i z ničení kulturních a církevních památek nesrbského původu a úmyslného ničení domů nesrbských obyvatel chorvatské Krajiny.
RSK vyhlásili v roce 1991 chorvatští Srbové v reakci na jednostranné odtržení Chorvatska od bývalé Jugoslávie, Chorvatsko ale v létě 1995 dobylo území RSK zpět. Ve válce tehdy zahynulo na 10 tisíc lidí.
Návštěvy za odměnu
Ještě před odjezdem měl Hadžić ve věznici několik návštěv. Znovu za ním přišla sestra, pak se sešel se svou bývalou milenkou, která při odchodu z věznice médiím řekla, že Hadžiče až do pátku sedm let neviděla. Zadrženého časně ráno navštívili také advokáti.
S manželkou Živkou a synem se Hadžić viděl už ve čtvrtek. Setkání se všemi blízkými, s nimiž se setkat chtěl, mu justice umožnila jako určitou benevolenci za to, že se rozhodl nevyužívat všech "brzdících" právních prostředků a podepsal souhlas s převozem k ICTY.
Bývalý předák chorvatských Srbů byl zadržen ve středu v pohoří Fruška Gora u Nového Sadu v severním Srbsku.
Už v květnu se Srbům podařilo zatknout bývalého předáka bosenských Srbů Ratka Mladiče, který unikal spravedlnosti šestnáct let. Ten už se ze svých činů před haagským tribunálem zpovídá.