Hackeři americké NSA prý pronikli do mezinárodní bankovní sítě. Banky to popírají, tajná služba mlčí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2017 23:23
Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) údajně dokázala proniknout do bankovní sítě SWIFT, sloužící k mezinárodním převodům, a prostřednictvím přísně tajné jednotky počítačových pirátů sledovala především blízkovýchodní banky kvůli případným transakcím teroristů. Prý využila slabin v produktech firmy Microsoft, používaných v počítačích po celém světě, uvedla agentura AFP. Oznámily to v sobotu tiskové agentury. Mnozí experti považují únik údajů za věrohodný, přestože dotčené firmy a instituce jej popřely. NSA se nevyjádřila.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Skupina hackerů zvaná Shadow Brokers zveřejnila v pátek dokumenty budící podezření, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) dokázala proniknout do bankovní sítě SWIFT, sloužící k mezinárodním převodům. Oznámily to v sobotu tiskové agentury.

Mnozí experti považují únik údajů za věrohodný, přestože dotčené firmy a instituce jej popřely, anebo se odmítly vyjádřit, uvedla na svém webu stanice BBC pod titulkem "Vláda Spojených států 'nabourala globální bankovní systém'". NSA se nevyjádřila.

NSA údajně prostřednictvím přísně tajné jednotky počítačových pirátů sledovala především blízkovýchodní banky kvůli případným transakcím teroristů - a prý využila slabin v produktech firmy Microsoft, používaných v počítačích po celém světě, uvedla agentura AFP.

"Nezaznamenali jsme žádné známky neoprávněného přístupu do naší sítě či do služby přenosu zpráv," tvrdí SWIFT sídlící v Belgii. BBC připomněla, že hackeři systém úspěšně napadli, když loni zločinci ukradli bangladéšské ústřední bance 81 milionů dolarů (asi dvě miliardy Kč).

Dubajská kancelář EastNets, sloužící při převodech blízkovýchodním bankám, zprávu o svém údajném nabourání popřela jako "zcela falešnou a nepodloženou".

Microsoft prostřednictvím blogu svého manažera pro bezpečnost Phillipa Misnera ujistil své zákazníky, že jsou v bezpečí, pokud si své počítačové programy řádně aktualizují. Programový gigant už vyvinul obranu v případě devíti z 12 nástrojů zmíněných hackery, zbývající tři představují zastaralé a nepodporované výrobky.

Zmíněné "bezpečnostní slabiny" by podle BBC mohly na černém trhu vynést více dvě miliardy dolarů (asi 50 miliard Kč).

Pokud tato odhalení odpovídají pravdě, jsou podle BBC nejvážnější od dob bývalého spolupracovníka amerických rozvědek Edwarda Snowdena, který informoval o rozsahu globálního špehování v roce 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy