Haag - Zatímco se v Bělehradě rozhodovalo o vydání Ratka Mladiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu, z Nizozemska už přišly záběry míst, kde by strávit další měsíce či roky.
Video ukazuje útroby jednoduché cely, která - nebo jí velmi podobná - je připravena pro dopadeného srbského generála. Zodpovídat se bude z genocidy během války v letech 1992-1995.
"Všechny cely v detenčním zařízení jsou stejné, jako je tato. Jsou to samotky," uvedla mluvčí ICTY Nerma Jelačičová. "Nechceme poslouchat výčitky kvůli tomu, s kým musejí zadržení sdílet prostor."
Očekává se, že proces může trvat až dva roky.
Spolubojovníci spolunájemníky
Během vazby se bude moci Mladič pohybovat volně v prostorách zařízení, stejně tak a bude se moci setkávat s dalšími "nájemníky".
Mluvčí odmítla říci, zda se bude Mladič moci setkávat se svým někdejším souputníkem Radovanem Karadžičem. Bývalá hlava Republiky srbské se úspěšně skrývala do roku 2008. Tehdy byl dopaden v Bělehradě.
Proces s Karadžičem, který je stíhán kvůli genocidě, válečným zločinům a zločinům proti lidskosti, začal v roce 2009 a dosud neskončil.
"Nerozdělujeme zadržené podle jejich národnosti či etnické příslušnosti nebo podle podobného klíče. Ale nemohu zatím říci, kdo další bude v křídle s Ratkem Mladičem," řekla mluvčí.
Ratko Mladič byl po téměř 16 letech skrývání zadržen v ospalém srbském městečku tento čtvrtek. V pátek rozhodl srbský soud pro válečné zločiny vydat jej do Haagu.
Jahody a knihy, prosím
Obviněný se může do pondělka odvolat. U soudu prohlásil, že se necítí vinen genocidou ani válečnými zločiny, z nichž je obviňován.
List Blic na svém webu napsal, že do cely v Bělehradě dostal na svou žádost jahody a televizi,. Podle agentury AFP by také rád navštívil bělehradský hrob dcery Any, která v roce 1994 spáchala sebevraždu.
"Zeptal se na svou penzi a požádal o její vrácení, také chtěl televizi a knihy," řekl zástupce žalobce pro válečné zločiny Bruno Vekarić. Dodal, že zájem měl o romány Nikolaje Gogola a Lva Tolstého. Úřady Mladičovi vojenskou penzi kvůli obviněním z válečných zločinů zmrazily.