Ottawa/Praha - Místo dnešního plánovaného kladení věnců na Olšanech a v Lidicích a následného odjezdu na státní návštěvu Slovinska se kanadská generální guvernérka Michaëlle Jeanová předčasně vrací do Kanady.
Může za to nečekaný vývoj na tamní politické scéně. Pod staronovým kanadským premiérem Stephenem Harperem se totiž jen několik týdnů po vítězství ve volbách velmi vážně houpe křeslo.
Opoziční strany v pondělí uzavřely bezprecedentní "obchod", jehož cílem je svržení menšinové vlády Harperových konzervativců.
Hlavním důvodem snahy opozičních stran je údajná neschopnost premiéra čelit současné finanční krizi.
Pokud opoziční strany uspějí a sestaví koaliční či menšinovou vládu, přepíší tak v podstatě výsledky voleb z poloviny října.
Ty sice Harperovi konzervativci vyhráli s jasným náskokem devíti procent před druhými liberály, ale nezískali nadpoloviční většinu, a proto chtěl Harper sestavit menšinovou vládu.
Pro ni chtěl vyjednat neformální obdobu české opoziční smlouvy, tedy tichou podporu vládě ze strany liberálů jako druhé nejsilnější strany. Tímto způsobem ostatně vládl až do posledních voleb, které se uskutečnily předčasně v polovině října tohoto roku.
Facka demokracii. Jedno i druhé?
Sám Harper přitom předčasné volby vypsal právě z důvodu těžkého vyjednávání s liberály.
Opoziční Liberálové, Noví demokraté i Quebecký blok v pondělí podepsali formální dohodu, že příští týden premiéra nepodpoří při hlasování o důvěře vládě.
Dohoda mezi třemi parlamentními stranami platí do 30. června 2010. Dvěma základními body smlouvy je podpůrný balíček pro bankovní sektor a stejně tak i pro strádající automobilový průmysl.
Harper chce však jednání kanadského parlamentu pozdržet do 27. ledna příštího roku, kdy bude jednat o návrhu záchranných opatření pocházejících z dílny konzervativců.
"Kanadský Bush", jak se premiérovi někdy přezdívá, označil dohodu za "urážku kanadské demokracie" a zároveň řekl, že využije všech legálních možností, aby jí zabránil.
Pokud by se tak nestalo, nahradí Harpera ve funkci premiéra stranický vůdce Liberálů Stéphane Dion. Tomu Harper mimo jiné vyčítá, že jako frankofonní Quebečan nezvládá angličtinu na sto procent.
Je to na guvernérce
Aby Harper jednání parlamentu pozdržel, musí o to ale nejprve požádat právě kanadskou guvernérku Michaëlle Jeanovou, která je místodržící britské královny Alžběty, formální hlavy Kanady.
Jeanová byla od soboty na státní návštěvě České republiky, kde se setkala s prezidentem Václavem Klausem i premiérem Mirkem Topolánkem a zúčastnila se několika akcí včetně konference o multikulturním dialogu či debaty s mladými lidmi na téma občanské angažovanosti.
Za Jeanovou bude muset Harper tak jako tak poté, co si kanadský parlament odbude hlasování o důvěře vládě, aby jí oficiálně oznámil, zda ji získal, nebo ne.
Jak píše agentura Reuters, Harper by v případě neúspěchu nejraději Jeanovou zažádal o vypsání nových voleb. Kanadští ústavní odborníci však míní, že se tak nestane a že guvernérka v takové situaci pravděpodobně poskytne šanci na sestavení vlády opozici.