Rakouský spolkový kancléř Alfred Gusenbauer a český premiér Mirek Topolánek se dnes dohodli na vytvoření společné parlamentní komise, která by na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín dohlížela přímo na místě.
Také tisková konference po jejich jednání probíhala až v nečekaném poklidu, dokud se novináři nezačali ptát na blokády hranic a další protesty rakouských odpůrců jihočeské jaderné elekrárny.
"Zodpovědní politici"
"Přál bych si, abychom se zabývali i tím, co funguje, ale to od novinářů evidentně nemohu očekávat," prohlásil Topolánek a zdůraznil, že "99,99 procenta problémů mezi Prahou a Vídní je vyřešeno".
"My jsme zodpovědní politici a máme povinnost problémy řešit, nikoli eskalovat," řekl také a dodal, že protesty rakouských odpůrců atomu nepovažuje za akce rakouské vlády.
Jeho rakouský protějšek to potvrdil, když řekl, že zájmem Rakouska je mít hranice s Českou republikou otevřené. "Lidé ale mají demokratické právo demonstrovat, i když se nám jejich protesty třeba nelíbí," prohlásil a dodal, že Vídeň chce především dostat problém na "věcnou úroveň".
Jak řekl, animozitám na obou stranách a dalším blokádám hranic kvůli Temelínu může zabránit jen větší průhlednost a informovanost.
Vzhledem ke Gusenbauerovým vyjádřením, které před dnešní návštěvou Prahy poskytl deníkům Kronen Zeitung a Österreich, se očekávalo větší napětí.
"Výbušná mise"
Deník Österreich v souvislosti s kancléřovou cestou do Prahy píše o "výbušné misi". Gusenbauer listu řekl, že by se mu nejvíce zamlouvala nulová varianta, tedy vypnutí Temelína. Zároveň však připustil, že to v současnosti není reálné.
Podle listu si Gusenbauer přeje, aby Praha do Vídně vyslala české experty na debatu o jaderné energii, která se má uskutečnit 21. března na půdě rakouského parlamentu.
V listu Kronen Zeitung se Gusenbauer vyjádřil rovněž k argumentům Prahy, že údajné porušování dohody z Melku není mezinárodně žalovatelné, neboť nejde o státní smlouvu.
"Záležitost je nutné hodnotit nejen právně, ale také politicky. Pokud máme zájem na dobrých vztazích, a to konstatuji za obě
vlády, má rozhodující význam politický aspekt. Odvolávat se jen na právní hledisko by přece bylo příliš laciné," prohlásil šéf rakouské vlády.
Tlak na podání mezinárodní žaloby
Rakouský parlament v prosinci jednomyslně schválil usnesení, v němž požaduje, aby Česká republika předložila důkazy o uskutečnění všech bezpečnostních opatření v jihočeské jaderné elektrárně, jež pro ni vyplývají z ujednání s Rakouskem.
Jinak má rakouská vláda zahájit mezinárodně právní kroky proti Praze, směřující zvláště k mezinárodní žalobě. Z politických stran na Gusenbauerovu vládu v záležitosti tlačí především rakouští Zelení.
"Nikdo nechápe, že Gusenbauer dosud nepodnikl mezinárodněprávní kroky proti Temelínu," citoval Österreich místopředsedkyni Zelených a rakouského parlamentu Evu Glawischnigovou.
Odpůrci jaderné elektrárny Temelín z rakouského sdružení Atomstopp hrozí, že pokud Gusenbauer dnes v Praze neoznámí mezinárodně právní kroky proti Česku, budou pokračovat v blokádách rakousko-českých hranic a tuto středu na hodinu zastaví provoz hned na třech společných přechodech.
Jižní Čechy volají o pomoc
Jihočeský hejtman Jan Zahradník právě kvůli tomu požádal premiéra Mirka Topolánka, aby se osobně zasadil o řešení situace, které by plánovanou blokádu hraničních přechodů mezi Českou republikou a Rakouskem odvrátilo.
Zahradník dnes ČTK řekl, že protesty rakouských aktivistů považuje za porušení práva Evropské unie i mezinárodních dohod.
"Blokáda tří hraničních přechodů je vážným narušením dvou základních svobod EU, jimiž jsou volný pohyb osob a zboží, jakož i mezinárodních dohod," uvedl Zahradník v dopise Topolánkovi, který má ČTK k dispozici.
Hejtman je přesvědčen, že problém už přesahuje možnosti řešení v rámci Jihočeského kraje a situace vyžaduje zásah vlády. Proto se obrátil na Topolánka. Premiér prostřednictvím svého mluvčího Martina Schmarcze ČTK potvrdil, že dopis obdržel.