Gruzínský exdiplomat: Válku s Ruskem jsme začali my

Dominik Jandl
26. 11. 2008 18:45
Z bývalého velvyslance, který pomohl Růžové revoluci, se stal disident
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti.
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti. | Foto: Reuters

Tbilisi - Agresorem a útočníkem v srpnové rusko-gruzínské válce byla Gruzie. Vyplývá to z výpovědi bývalého velvyslance Gruzie v Ruské federaci Erosi Kicmarišviliho.

Řekl to ve výpovědi u parlamentní komise vyšetřující důvody vzniku a průběh krátké srpnové války o gruzínský separatistický region Jižní Osetie.

Po vyřčení těchto slov po něm jeden z přítomných poslanců hodil svou propisku a přítomní jej museli zadržet, aby se na Kicmarišviliho sám nevrhl.

"Rusko bylo sice na válku plně připraveno, ale vyvolalo ji gruzínské vedení, které zahájilo vojenské operace jako první," řekl exvelvyslanec.

Chtěl Saakašvili stěhovat metropoli?

Ve své výpovědi se odvolal na "vysoce postaveného představitele Gruzie". I přesto, že podle něj za faktický začátek války může Gruzie, přiznal poté, že ji k tomu Rusko svou aktivitou v Jižní Osetii vyprovokovalo.

Gruzínky křičí na ruské vojáky, kteří u města Poti vytvářejí své stanoviště a hloubí příkop. Demonstranti se snaží příkop opět zahrabat
Gruzínky křičí na ruské vojáky, kteří u města Poti vytvářejí své stanoviště a hloubí příkop. Demonstranti se snaží příkop opět zahrabat | Foto: Reuters

Kicmarišvili je dlouhodobým kritikem prezidenta Saakašviliho, s nímž podle BBCnesouhlasí od doby, kdy byl přeložen na gruzínskou ambasádu do Moskvy.

Jeho samotného pak Saakašvili v březnu informoval o tom, že plánuje použití síly k přebrání moci nad Abcházií, dalším separatistickým regionem Gruzie.

Prezident mu zároveň měl sdělit, že poté hodlá přestěhovat sídlo vlády z gruzínského Tbilisi do abchazského Suchumi, tedy změnit hlavní město země.

Členové komise označili Kicmarišviliho výpověď za "nestoudnou a nezodpovědnou" a nechtěli ji dále komentovat.

Podle gruzínských oficiálních zdrojů začala gruzínská armáda Jižní Osetii obsazovat až poté, co Rusko do tohoto odtrženeckého regionu vyslalo jednotky, které neměly mandát mírových sborů.

"Ukradl" mu prezident televizi?

Nabízí se otázka, proč Kicmarišvili vystoupil s tímto prohlášením až teď. Jeho vztahy s gruzínským prezidentem totiž nejsou úplně nejčistší.

Kicmarišvili ve středu zároveň oznámil, že hodlá Saakašviliho zažalovat za nezákonné převzetí jeho majetku.

Michail Saakašvili
Michail Saakašvili | Foto: Reuters

Kicmarišvili byl totiž vlastníkem majoritního podílu v gruzínské televizi Rustavi-2, která v roce 2004 zbankrotovala.

"Můj podíl v Rustavi-2 byl zadržen v roce 2004 na příkaz Michaila Saakašviliho. Podám žalobu, aby mi byl můj podíl v televizi navrácen," citovala Kicmarišviliho agentura RIA-Novosti.

Podle analytiků byla právě stanice Rustavi-2 velmi důležitá v začátcích takzvané Růžové revoluce v roce 2003,  která vynesla Saakašviliho k moci.

Po jejím bankrotu zastával Kicmarišvili post velvyslance v Ruské federaci. Podezření vůči Saakašvilimu dostal údajně až později, když zjistil, že kontrolu nad televizí získala společnost Geomedia Group, která sídlí na Marshallových ostrovech.

Jejím vlastníkem je podle Kicmaršviliho právě Saakašvili. Žádný konkrétní důkaz, který by tyto spekulace potvrdil, však zatím nepředložil.

Z Moskvy byl Kicmarišvili odvolán v červenci poté, kdy Gruzie a Rusko přerušily vzájemné diplomatické styky. Gruzie to odůvodnila chováním Ruské federace v Jižní Osetii a Abcházii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy