Za Gruzii bojovali čeští žoldáci, tvrdí Moskva

Martin Novák Martin Novák, Reuters, man
24. 11. 2008 14:00
V gruzínské armádě prý působili cizinci. Včetně lotyšské ostřelovačky

Moskva - Ruské úřady se na základě vlastního vyšetřování domnívají, že v srpnovém válečném konfliktu mezi Ruskem a Gruzií bojovali na straně Gruzínců žoldnéři z jiných zemí.

Jak informuje agentura Reuters, šéf týmu vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin, který podléhá ruské generální prokuratuře, mezi národnostmi zníměných žoldnéřů jmenoval i Čechy.

"Spojené státy, Česká republika, Čečensko, pobaltské země, Ukrajina a Turecko," vyjmenoval Bastrykin státy, jejichž občané podle něj bojovali v řadách gruzínských ozbrojených sil.

Řekl také, že Rusko má důkazy o aktivitě dvou profesionálních ostřelovačů. Jeden byl údajně z Ukrajiny, tím druhým měla být žena z Lotyšska. Moskva se prý se žádostí o vyšetření případu obrátí na Interpol.

Gruzie označila Bastrykinovo prohlášení za nesmysl.

"Je těžké reagovat na tak absurdní tvrzení," řekl agentuře Reuters Kacha Lomaia z Gruzínské rady pro národní bezpečnost. 

Ruská vláda už dříve obvinila Českou republiku, že se na vypuknutí konfliktu nepřímo podílela dlouhodobým vyzbrojováním gruzínské armády.

Obvinění, že se Češi přímo účastnili bojů, je však nové.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Romana Staňka přímo z Gruzie
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy