Polský a gruzínský prezident byli v Osetii ostřelováni

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
23. 11. 2008 22:38
Rusko odmítlo, že by v incidentu hrálo jakoukoli roli
Foto: Reuters

Tbilisi - Kolona, v níž jeli gruzínský a polský prezident, se dostala poblíž jihoosetinské hranice do palby. Střelba donutila konvoj automobilů, aby se otočil a vrátil.

Mluvčí gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho uvedla, že palbu zahájily ruské jednotky střežící kontrolní stanoviště v okamžiku, kdy se kolona blížila.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Očitý svědek cestující se Saakašvilim agentuře Reuters řekl, že muži v uniformách, kteří vypadali jako jihoosetinci, začali pálit do vzduchu v okamžiku, kdy státnici vystupovali z automobilů.

Rusko a Jižní Osetie odmítly, že by v incidentu sehrály jakoukoli roli.

Televizní záběry z místa jednoznačně neprokázaly, jak se věci seběhly. Jsou na nich slyšet výstřely z automatické zbraně, není však zřejmé, odkud pocházejí.

„Slyšeli jsme vystřely ze vzdálenosti asi třiceti metrů," citovala agentura PAP polského prezidenta Lecha Kaczynského.

„Vyzývám z tohoto místa přátele v Evropské unii, aby z incidentu vyvodili patřičné závěry. Dřív, než bude pozdě," řekl Kaczynski později dramaticky na tiskové konferenci.

Michail Saakašvili označil střelbu za provokaci.

Jižní Osetie se stala v srpnu místem ostrých střetů mezi ruskými a gruzínskými jednotkami. Ruští vojáci se poté stáhli z nárazníkových pásem na území Jižní Osetie. Křehké příměří monitoruje více než dvousetčlenná mise Evropské unie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy