Polský a gruzínský prezident byli v Osetii ostřelováni

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
23. 11. 2008 22:38
Rusko odmítlo, že by v incidentu hrálo jakoukoli roli
Foto: Reuters

Tbilisi - Kolona, v níž jeli gruzínský a polský prezident, se dostala poblíž jihoosetinské hranice do palby. Střelba donutila konvoj automobilů, aby se otočil a vrátil.

Mluvčí gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho uvedla, že palbu zahájily ruské jednotky střežící kontrolní stanoviště v okamžiku, kdy se kolona blížila.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Očitý svědek cestující se Saakašvilim agentuře Reuters řekl, že muži v uniformách, kteří vypadali jako jihoosetinci, začali pálit do vzduchu v okamžiku, kdy státnici vystupovali z automobilů.

Rusko a Jižní Osetie odmítly, že by v incidentu sehrály jakoukoli roli.

Televizní záběry z místa jednoznačně neprokázaly, jak se věci seběhly. Jsou na nich slyšet výstřely z automatické zbraně, není však zřejmé, odkud pocházejí.

„Slyšeli jsme vystřely ze vzdálenosti asi třiceti metrů," citovala agentura PAP polského prezidenta Lecha Kaczynského.

„Vyzývám z tohoto místa přátele v Evropské unii, aby z incidentu vyvodili patřičné závěry. Dřív, než bude pozdě," řekl Kaczynski později dramaticky na tiskové konferenci.

Michail Saakašvili označil střelbu za provokaci.

Jižní Osetie se stala v srpnu místem ostrých střetů mezi ruskými a gruzínskými jednotkami. Ruští vojáci se poté stáhli z nárazníkových pásem na území Jižní Osetie. Křehké příměří monitoruje více než dvousetčlenná mise Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy