Gruzínci z Iráku jedou domů. Těší se na válku s Rusy

mih, ven, Reuters
9. 8. 2008 9:26
Gruzie: Ruské letouny útočí na náš přístav
Tato fotografie podle agentury Reuters zachycuje ruské letadlo, které útočí na gruzínské pozice nedaleko metropole Jižní Osetie
Tato fotografie podle agentury Reuters zachycuje ruské letadlo, které útočí na gruzínské pozice nedaleko metropole Jižní Osetie | Foto: Reuters

Tbilisi/Praha - Gruzie stáhne svoje vojáky z Iráku. Po nočních bojích mezi Rusy a Gruzínci v separatistickém regionu Jižní Osetie to oznámil velitel iráckých jednotek Bondo Maisuradze.

"Vojáci sledují násilnosti v televizi a chtějí jet domů pomáhat našim klukům proti nepříteli," řekl agentuře Reuters. Nyní už jen čekají, až jim Spojené státy zajistí dopravu.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili se v návaznosti na noční ostřelování chystá vyhlásit stanné právo.

Dvě ruská letadla dnes ráno bombardovala město Gori blízko Jižní Osetie. Očití svědci uvádějí, že bomba zasáhla obytný dům, zemřelo pět lidí.

Ruská tisková agentura TASS uvádí, že Rusové vyhánějí gruzínské vojáky z hlavního města Jižní Osetie.

V noci ruské letouny ostřelovaly vojenské základny blízko hlavního města Tibilisi a také černomořský přístav Poti. Podle agentury Reuters útoky cílily na oblast ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan, který spojuje Kaspické moře se Středozemním.

Foto: Aktuálně.cz

"Nechceme všeobecnou válku, pouze usilujeme o mír," uvedl dnes ráno ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Dnes ráno gruzínští vojáci sestřelili ruský letoun a zajali jeho pilota. Problémy v Jižní Osetii se již dotkly i olympijských výprav obou zúčastněných států. "Naši sportovci se na olympiádu chystali čtyři roky. Politika jim to nepřekazí," uvedl mluvčí ruské výpravy. "Mezi sportovce to žádnou rivalitu nevneslo," uvedl zástupce Gruzínců.

Ostré boje v oblasti probíhají už od včerejšího dne. Podle představitelů ruských sil ruské "mírové jednotky sváděly zuřivé boje s gruzínskou armádou".

Gruzínský prezident Michail Saakašvili obvinil Rusko z vojenské invaze. Zároveň oznámil, že gruzínské síly sestřelily dvě ruské stíhačky, které narušily vzdušný prostor.

Vít Střítecký, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů
Vít Střítecký, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte aktuální rozhovor: Válka Ruska s Gruzií je nepravděpodobná, tvrdí odborník

"Sto padesát ruských tanků, obrněných transportérů a dalších vozidel proniklo na území Jižní Osetie," oznámil Saakašvili na tiskové konferenci. "Jde o jasný vpád na cizí území. V našem teritoriu se za bílého dne pohybují ruské tanky a stíhačky."

V televizi CNN poté prohlásil: "Rusko s námi vede válku na našem vlastním území."

Podle Gruzie ruské letouny útočí i mimo Osetii, například na gruzínský přístav Poti.

Ruské jednotky vjely do Jižní Osetie poté, co se gruzínská armáda snažila dobýt hlavní město oblasti Cchinvali ovládané separatisty. Podle představitelů separatistů po bojích zůstalo asi 1400 mrtvých.

Představitel Gruzínské národní bezpečnostní rady Kakha Lomaia řekl agentuře Reuters: "Pokud to už není válka, tak jsme k ní velmi blízko. Rusové napadli Gruzii a zaútočili na nás."

Gruzie se v reakci na krizi doma rozhodla stáhnout svých tisíc vojáků působících v Iráku. Jednotky by měly pomoct bojovat proti ruské agresi, oznámil podle agentury Reuters Lomaia.

Rusové: Je to humanitární pomoc

Agentura Interfax citovala z prohlášení ruského ministerstva obrany, podle něhož armáda do oblasti vyslala posily pro tamější ruské mírové jednotky. Vjely údajně do hlavního města Jižní Osetie Cchinvali. Podle separatistů se gruzínské jednotky stahují.

Gruzie však uvedla, že kontroluje celé Cchinvali i okolí.

Historie konfliktu

  • 1991-92 - Jižní Osetie je ve válce za samostatnost na čerstvě nezávislé Gruzii. Konflikt končí příměřím a rozmístěním mírových jednotek
  • 2004 - Michail Saakašvili zvolen gruzínským prezidentem. Slibuje získat zpět teritoria Abcházie a Jižní Osetie, která jsou na Gruzii de facto nezávislá
  • 2006 - Jižní Osetie v neoficiálním referendu schvaluje nezávislost
  • Duben 2008 - Rusko navazuje těsnější vztahy s Abcházií a Jižní Osetií
  • Červenec 2008 - Rusko připustilo, že nad územím Jižní Osetie přelétávají jeho letadla. Rusko a Gruzie se vzájemně obviňují ze zbrojení v oblasti
  • 7. srpna 2008 - Po eskalaci střetů mezi Gruzií a separatisty z Jižní Osetir obě strany uzavírají příměří
  • 8. srpna 2008 - Příměří porušeno, v noci na pátek 8. srpna se začíná v Jižní Osetii bojovat. Ruské jednotky poté překračují hranice Jižní Osetie

Agentura Reuters cituje slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle něhož v oblasti dochází k etnickým čistkám a nárůstu počtu uprchlíků.

Gruzínská centrální vláda tvrdí, že na odštěpeném teritoriu pouze obnovuje ústavní pořádek. Jižní Osetie totiž formálně patří ke Gruzii, avšak od války na začátku devadesátých let byla de facto nezávislá, byť ji uznalo pouze Rusko, a to ne zcela oficiálně.

"Gruzínské vedení se uchýlilo k velice agresivním činům na území Jižní Osetie, v podstatě zahájilo válku za použití těžké obrněné techniky a dělostřelectva," prohlásil ruský premiér Vladimir Putin v Pekingu, kde je momentálně na státní návštěvě.

"Oběti jsou hlášeny i v řadách ruských mírových sil," řekl a dodal: "To je velice smutné a vyžádá si to naši odpověď."

O situaci už Vladimir Putin hovořil v Pekingu s Georgem Bushem, oznámil Bílý dům. Podrobnosti rozhovoru nejsou známy.

Spojené státy nicméně uvedly, že "podporují teritoriální integritu" Gruzie a ministryně zahraničí Condoleezza Riceová vyzvala Rusko ke stažení vojáků.

Sejde se Rada bezpečnosti OSN

Moskva také vyzvala mezinárodní společenství, aby zabránilo "masivnímu krveprolití". Kvůli bojům se má mimořádně sejít Rada bezpečnosti OSN.

Výzvu ke zdrženlivosti už adresoval všem stranám konfliktu generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer. Ve stejném duchu se vyjádřily i Spojené státy a další země.

V okolí města Cchinvali podle svědků docházelo k násilnostem a střelbě už po celý čtvrtek. Během dne podle agentury AFP mířily směrem k Jižní Osetii další gruzínské vojenské jednotky - v jedné koloně jelo 40 vojenských vozidel plných vyzbrojených vojáků, v další 15 vozů.

Měsíce slovních přestřelek

Údaje o počtu obětí se vzájemně rozcházejí. Podle ruské strany v bojích zahynulo nejméně dvanáct příslušníků ruských mírových jednotek a dalších 150 bylo zraněno. Prezident Jižní Osetie Eduard Kokoity podle ruské agentury Interfax uvedl, že po "gruzínské agresi zemřelo asi 1400 lidí". Podle gruzínské strany zemřelo 30 lidí po ruském bombardování.

Jižní Osetie se chce - stejně jako další region, Abcházie - od Gruzie odtrhnout. Rusko má tradičně s Jižní Osetií dobré vztahy a finančně ji podporuje.

Představitelé obou států řadu měsíců zaplavují média silnými výroky. Rusko například oznámilo, že na případný útok Gruzínců na Abcházii nebo Jižní Osetii odpoví silou.

Čtěte také: Jižní Osetie evakuuje děti. Bojí se války na Kavkaze

 

Právě se děje

Další zprávy