Mimořádná zpráva

Jižní Osetie evakuuje děti. Bojí se války na Kavkaze

Red Zah, Reuters
3. 8. 2008 16:45
Kvůli střetům na hranicích roste napětí

Tbilisi - Napětí na Kavkaze roste. Jižní Osetie v obavě z útoků Gruzie začala evakuovat děti a ženy přes hranici do Ruska.

Podle agenturních zpráv obavy místních vzrostly poté, co během sobotní noci došlo ke střetům mezi osetskými separatisty a gruzínskými vojáky.

Evakuováno bylo údajně již více než tisíc lidí. "Naše děti jsou v trvalém ohrožení," prohlásila mluvčí neuznávané jihoosetské vlády Irina Gaglojevová. "Máme v plánu evakuovat všechny děti, jejichž rodiče k tomu dají souhlas," dodala.

Moskva již otevřeně mluví o hrozbě regulérní války, která je "stále reálnější". Uprchlíkům pak nabízí pomoc v nedalekém hlavním městě Severní Osetie, ve Vladikavkaze.

Vztahy Ruska a Gruzie jsou dlouhodobě velmi špatné jednak právě kvůli Jižní Osetii, která se chce od Gruzie odtrhnout, jednak kvůli úsilí vlády v Tbilisi o začlenění země do Severoatlantické aliance.

V souvislostech:

 

Právě se děje

před 29 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 50 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy