Nuuk, Grónsko - Obyvatelé největšího ostrova světa, Grónska, jdou dnes v referendu rozhodnout, zda rozšíří svoji autonomii na Dánském království.
S největší pravděpodobností se tak stane a půjde o největší změnu od roku 1979, kdy byla Grónsku poskytnuta částečná autonomie. Mnozí politici se netají tím, že dnešní referendum je předstupněm vyhlášení plné nezávislosti.
Ano autonomii
Podle průzkumu uveřejněného v pondělí na internetové stránce největšího deníku na ostrově Sermitsiaq hodlá 61 procent obyvatel hlasovat pro rozšíření autonomního statusu, patnáct procent proti, devatenáct procent není rozhodnuto a pět procent se voleb nechce zúčastnit.
Celkem se k volbám může dostavit 39 tisíc obyvatel ostrova o rozloze 2,1 milionu kilometrů převážně obývaného Inuity.
Podle agentury AFP je v sázce poměrně hodně. Pokud se voliči skutečně nakloní směrem k větší nezávislosti, dají tak vládě zelenou, aby převzala správu justice, policie, nakládání s přírodními zdroji a částečně i zahraniční politiku.
Pod její pravomoci by se tak dostaly například předpokládané bohaté zdroje ropy ukryté v arktické oblasti. Oficiálním jazykem by také začala být grónština.
Moderní arktický stát?
Přestože je referendum nezávazné, vláda ostrova se jím slíbila řídit. Jeho výsledky vstoupí v platnost 21. června 2009. Lars Emil Johansen, jeden ze dvou grónských členů dánského parlamentu, podle AFP doufá, že plná nezávislost přijde roku 2021.
Jiní lokální politici, kteří jsou ovšem v menšině, toto nadšení nesdílí. Upozorňují například na to, že je nemožné Grónsko s populací dosahující 57 tisíc obyvatel žijících v extrémních klimatických podmínkách proměnit v dobře fungující moderní stát.
Minulý rok například od Dánska získalo dotace 432 milion eur, třetinu svého rozpočtu.
Volební místnosti se otevřou v 13.00 SEČ. Výsledky by měly být známy ve středu v 04:00 SEČ.