Grónsko míří k nezávislosti. Díky globálnímu oteplování

mih
13. 5. 2008 10:35
Závislost ostrovanů na Dánsku se sníží
Domy v Ilulissatu na západě Grónska
Domy v Ilulissatu na západě Grónska | Foto: REUTERS/Bob Strong

Nuuk - Grónsko bude podle všeho více autonomní.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen a jeho grónský kolega Hans Enoksen představili plán společné komise, který by měl Grónsku ponechat více pravomocí.

A jak upozorňuje britský deník The Times, slábnoucí vliv Dánska v Grónsku může být předzvěstí úplného osamostatnění ostrova.

Jeho význam ve světě bude navíc pravděpodobně růst. Ledy největšího ostrova světa totiž skrývají obrovské nerostné bohatství, které by mohlo odhalit globální oteplování.

Zachrání Gróňany oteplování?

Prozatím 85 procent Grónska pokrývá led. Ostrov je sedmadvacetkrát větší než Česko, ale například hlavní město Nuuk má jen 15 tisíc obyvatel.

Velká část Dánů dosud vnímá Grónsko jako přítěž. Na ostrově jsou značné sociální problémy: lidé žijí v chudobě, je zde vysoký počet nakažených virem HIV i sebevražd. Z Dánska se na ostrov musí vše dovážet - od piva až po toaletní papír.

To se však může brzy změnit.

"Změny klimatu budou pro tamější společnost velmi prospěšné. Usnadní to rybolov a dostupnější budou zásoby ropy a zemního plynu. Spojené státy považují grónské nerostné bohatství za největší nevyužívané zásoby na světě," podotýká dánský vědec Jesper Madsen, který se na problematiku klimatu specializuje.

Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong

"Největší zásoby jsou na východě, kde led taje nejrychleji," dodává.

Dlouhá cesta k nezávislosti

Právě otázka příjmů z nerostného bohatství byla nejspornějším bodem jednání o budoucích pravomocích ostrova. Nakonec se politikům z Grónska a Dánska podařilo najít shodu.

Zvýšení pravomocí Grónska však vstoupí v platnost až poté, co plán schválí dánský i grónský parlament.

I po schválení nových norem bude Dánsko kontrolovat grónskou justici a zahraniční a bezpečnostní politiku.

 

Právě se děje

Další zprávy