Grónsko míří k nezávislosti. Díky globálnímu oteplování

mih
13. 5. 2008 10:35
Závislost ostrovanů na Dánsku se sníží
Domy v Ilulissatu na západě Grónska
Domy v Ilulissatu na západě Grónska | Foto: REUTERS/Bob Strong

Nuuk - Grónsko bude podle všeho více autonomní.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen a jeho grónský kolega Hans Enoksen představili plán společné komise, který by měl Grónsku ponechat více pravomocí.

A jak upozorňuje britský deník The Times, slábnoucí vliv Dánska v Grónsku může být předzvěstí úplného osamostatnění ostrova.

Jeho význam ve světě bude navíc pravděpodobně růst. Ledy největšího ostrova světa totiž skrývají obrovské nerostné bohatství, které by mohlo odhalit globální oteplování.

Zachrání Gróňany oteplování?

Prozatím 85 procent Grónska pokrývá led. Ostrov je sedmadvacetkrát větší než Česko, ale například hlavní město Nuuk má jen 15 tisíc obyvatel.

Velká část Dánů dosud vnímá Grónsko jako přítěž. Na ostrově jsou značné sociální problémy: lidé žijí v chudobě, je zde vysoký počet nakažených virem HIV i sebevražd. Z Dánska se na ostrov musí vše dovážet - od piva až po toaletní papír.

To se však může brzy změnit.

"Změny klimatu budou pro tamější společnost velmi prospěšné. Usnadní to rybolov a dostupnější budou zásoby ropy a zemního plynu. Spojené státy považují grónské nerostné bohatství za největší nevyužívané zásoby na světě," podotýká dánský vědec Jesper Madsen, který se na problematiku klimatu specializuje.

Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong

"Největší zásoby jsou na východě, kde led taje nejrychleji," dodává.

Dlouhá cesta k nezávislosti

Právě otázka příjmů z nerostného bohatství byla nejspornějším bodem jednání o budoucích pravomocích ostrova. Nakonec se politikům z Grónska a Dánska podařilo najít shodu.

Zvýšení pravomocí Grónska však vstoupí v platnost až poté, co plán schválí dánský i grónský parlament.

I po schválení nových norem bude Dánsko kontrolovat grónskou justici a zahraniční a bezpečnostní politiku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy