Kanada posílí vojsko v Arktidě. Obává se Ruska

Zdeněk Mihalco, mih
20. 9. 2008 9:26
O území bohaté na ropu hrozí spory

Toronto - Kanadský premiér Stephen Harper prohlásil, že jeho vláda podnikne kroky k posílení své přítomnosti v oblasti Arktidy, protože se obává záměrů Ruska v této oblasti.

"Jsme znepokojení nejen ruskými nároky, ale i ruským testováním kanadského vzdušného prostoru a dalšími ukazateli …, které mohou naznačovat touhu Ruska působit mimo mezinárodní rámec, a proto jsme přijali škálu opatření, včetně vojenských, zaměřených na posílení naší suverenity na severu," prohlásil Harper měsíc před kanadskými parlamentními volbami.

Premiér dodal, že Kanada v oblasti postaví dvě nové vojenské základny. Už minulý měsíc kanadská vláda oznámila, že zpřísní pravidla pro přítomnost na územích na severu - například bude více kontrolovat lodě proplouvající arktickými vodami.

„Skrze mezinárodní procesy budeme pokračovat ve vytváření našich nároků a ve výzkumu, který tyto nároky podpoří." řekl nyní Harper s dodatkem: „Očekáváme, že Rusko bude dělat to samé."

Stephen Harper, kanadský premiér
Stephen Harper, kanadský premiér | Foto: Reuters

Prohlášení kanadského premiéra následuje poté, co Rusko oznámilo, že vytyčí svou administrativní hranici v Arktidě. Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu řekl, že Rusko musí vyznačit své území v této oblasti, aby si zabezpečilo dlouhodobý rozvoj a konkurenceschopnost na světových trzích.

Americká vláda reagovala prohlášením, že takové jednání nemá oporu v mezinárodním právu.

Předpokládá se, že oblast Arktidy je mimořádně bohatá na nerostné suroviny. Globální oteplování a nové technologie pravděpodobně zlepší přístup k tomuto bohatství. Některé sporné oblasti Arktidy si nárokují USA, Kanada, Rusko, Dánsko, Norsko a Island.

Podle posledního průzkumu týmu amerických geologů Arktida skrývá asi 90 miliard barelů ropy, kterou bude možné vytěžit - to je skoro trojnásobek současné celosvětové roční spotřeby této suroviny.

Čtěte další články ze seriálu Aktuálně.cz Spory o Arktidu:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy