Kanada posílí vojsko v Arktidě. Obává se Ruska

Zdeněk Mihalco, mih
20. 9. 2008 9:26
O území bohaté na ropu hrozí spory

Toronto - Kanadský premiér Stephen Harper prohlásil, že jeho vláda podnikne kroky k posílení své přítomnosti v oblasti Arktidy, protože se obává záměrů Ruska v této oblasti.

"Jsme znepokojení nejen ruskými nároky, ale i ruským testováním kanadského vzdušného prostoru a dalšími ukazateli …, které mohou naznačovat touhu Ruska působit mimo mezinárodní rámec, a proto jsme přijali škálu opatření, včetně vojenských, zaměřených na posílení naší suverenity na severu," prohlásil Harper měsíc před kanadskými parlamentními volbami.

Premiér dodal, že Kanada v oblasti postaví dvě nové vojenské základny. Už minulý měsíc kanadská vláda oznámila, že zpřísní pravidla pro přítomnost na územích na severu - například bude více kontrolovat lodě proplouvající arktickými vodami.

„Skrze mezinárodní procesy budeme pokračovat ve vytváření našich nároků a ve výzkumu, který tyto nároky podpoří." řekl nyní Harper s dodatkem: „Očekáváme, že Rusko bude dělat to samé."

Stephen Harper, kanadský premiér
Stephen Harper, kanadský premiér | Foto: Reuters

Prohlášení kanadského premiéra následuje poté, co Rusko oznámilo, že vytyčí svou administrativní hranici v Arktidě. Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu řekl, že Rusko musí vyznačit své území v této oblasti, aby si zabezpečilo dlouhodobý rozvoj a konkurenceschopnost na světových trzích.

Americká vláda reagovala prohlášením, že takové jednání nemá oporu v mezinárodním právu.

Předpokládá se, že oblast Arktidy je mimořádně bohatá na nerostné suroviny. Globální oteplování a nové technologie pravděpodobně zlepší přístup k tomuto bohatství. Některé sporné oblasti Arktidy si nárokují USA, Kanada, Rusko, Dánsko, Norsko a Island.

Podle posledního průzkumu týmu amerických geologů Arktida skrývá asi 90 miliard barelů ropy, kterou bude možné vytěžit - to je skoro trojnásobek současné celosvětové roční spotřeby této suroviny.

Čtěte další články ze seriálu Aktuálně.cz Spory o Arktidu:

 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy