Greenpeace o ruské vazbě: Byrokracie vítězila nad fakty

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
4. 12. 2013 15:15
Aktivisté vypověděli, kterak se vyšetřovatelé nezajímali o důvody jejich zadržení.
Aktivisté z Barentsova moře se dvěma novináři.
Aktivisté z Barentsova moře se dvěma novináři. | Foto: REUTERS/Dmitri Sharomov/Greenpeace/Handout via Reuters

Petrohrad - "V jednu chvíli jsme pochopili, že ve skutečnosti nejde o to, co se stalo," říká Sini Saarelová z Finska o týdnech, které musela strávit v ruské vazbě.

"Neptali se mě ´Co jste dělala?´ a ´Proč jste to dělala?´" popisuje jedna z členek Greenpeace reportérovi The New York Times události, které následovaly po jejich zářijovém zadržení v Barentsově moři.

Namísto toho vyšetřovatelé na tři desítky aktivistů jednoho po druhém zahlcovali desítkami oficiálních dokumentů, které měli podepsat.

Na byrokratický protokol prý kladli komický až otrocký důraz.

Čtyři desítky dokumentů

Faiza Oulahsenová z Nizozemska vypověděla, že ji požádali o podpis 42 dokumentů, které pojednávaly o vazbě a obviněních, jimž čelila. Pak si uvědomila jejich prvořadost. "On (vyšetřovatel) ty papíry potřebuje."

Foto: Reuters

Ke komunikaci přitom aktivisté potřebovali pomoc překladatelů, neboť ruštinu většina z třicítky aktivistů ovládá jen zčásti nebo vůbec.

Z toho vyplynuly další obtíže. Když Ouhasenová například u soudu prohlásila, že "je oddaná svým zásadám", nizozemský tlumočník to přeložil jako "jsem bojovník za svobodu".

Z hodin se staly týdny

Ekologům bylo při akci na moři hned zkraje údajně řečeno, že je čeká pouze několikahodinové zadržení. Namísto toho je ale následně obvinili z pirátství, za něž v Rusku hrozí až 15 let vězení.

"Říkali jsme si dobře, to je hotovka. Bude s nimi rozumná řeč," uvedl americký kapitán lodi Peter Willcox. "Byl to pro nás absolutní šok, když jsme zjistili, že jde o pirátství, které se trestá 10 až 15 lety."

Obvinění nakonec vyšetřovací komise zmírnila na výtržnictví s maximálním možným trestem sedm let.

Během série rozhovorů aktivisté své uvěznění popisovali jako chmurné a nejisté. Hrubé ale podle nich nebylo. Drželi je v oddělených celách, ale coby cizincům se jim dostávalo pozornosti diplomatů i ruské komise pro lidská práva.

Na svůj protest v Barentsově moři se i přes důsledky, které pro ně měl, dívají pozitivně. "Během dvou měsíců jsme dosáhli toho, co arktické kampani trvalo roky," uvedla Alexandra Harrisová z Velké Británie. "Za to naše uvěznění stálo," dodala.

Posádka ledoborce Artic Sunrise se znovu sešla v nejmenovaném hotelu v centru Petrohradu. Stále je čekají další schůzky s vyšetřovateli. Vyšetřování může na základě podmínek propuštění na kauci pokračovat až do 24. února příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy