Gorily v Kongu mají na kahánku, pytláci je loví na maso

Lucie Kalivodová
16. 9. 2009 16:25
Pytláci posílají rozčtvrcené gorily po řece a obchodníci je prodávají na tržištích
Pytláci zabíjejí zejména dospělé jedince v reprodukčním věku, neboť mají nejvíce masa.
Pytláci zabíjejí zejména dospělé jedince v reprodukčním věku, neboť mají nejvíce masa. | Foto: Reuters

Brazzaville - Oficiálně jsou přísně chráněné, přesto dále umírají. Řeč je o konžských gorilách nížinných, které i nadále loví pytláci kvůli masu a trofejím.

Tajný tým vyšetřovatelů organizace Endangered Species International (ESI) zjistil, že až dvě gorily týdně jsou zabity kvůli masu v provincii Kouilou v Kongu-Brazzaville. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Pytláci posílají rozčtvrcené gorily po řece a obchodníci je prodávají na tržištích ve větších městech. Mezinárodní organizace vedené ESI, které s pátráním po zabijácích pomáhají, se však obávají, že v zemi mizí tímto způsobem mimo region Kouilou až stovky goril ročně.

Ohrožena tak může být celá populace goril. Skupina vyšetřovatelů začala pátrat tajně, hovořila s prodejci a obchodníky na trzích v Pointe Noire, druhém největším městě v Republice Kongo.

Později začali chodit na tržiště dvakrát do měsíce, aby zaznamenali množství "zvěřiny", která se tam prodávala.

V roce 2007 zabily povstalecké jednotky několik ohrožených goril horských.
V roce 2007 zabily povstalecké jednotky několik ohrožených goril horských. | Foto: Reuters

"Gorilí maso se prodává naporcované a vyuzené za 6 dolarů za kus masa, který je velký jako pěst. Na prodej jsou i gorilí tlapy," řekl Pierre Fidenci, prezident ESI.

"Postupem času jsme získali důvěru prodejců a obchodníků. Řekli nám, odkud gorilí maso dostávají. Všechno pochází z jednoho regionu," dodal.

Tým se vydal do míst, odkud maso obchodníci získávají - pralesní oblast Kouilou, která leží podél řeky stejného jména zhruba 100 až 130 km od Pointe Noire.

Za pomoci stejných lodí, na kterých se plaví i gorilí maso, se tým dostal do míst, kde pytláci operují. Tam vyšetřovatelé vše nafotili a nahráli rozhovory s místními obyvateli, díky kterým odhalili rozsah gorilího pytláctví. ESI odhaduje, že v regionu Kouilou žije už jen okolo 200 goril.

Foto: International Union for Conservation of Nature and Natural Resources

Odborníci odhadují, že každý měsíc zemřou čtyři procenta této populace. Pytláci zabíjejí zejména dospělé jedince v reprodukčním věku, neboť mají nejvíce masa.

"Musíme zabránit zabíjení goril tím, že místním nabídneme alternativní zdroj příjmu. S lovci chceme spolupracovat a vzdělávat je. Pro gorily pak chceme vybudovat přírodní rezervaci," řekl Feduci.

"Musíme řešit problém tam, kde začal - přesně tam, kde žijí gorily dohromady s lidmi," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy