Jak vypadá genetika v Číně: Od klonovaných opic až po úpravu lidských embryí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 11. 2018 21:56
Pokrok, nebo etické tabu? Čínský vědec Che Ťien-kchuej tento týden vyvolal poprask, když oznámil, že geneticky upravil několik lidských embryí. Před několika týdny se z nich narodila dvojčata. Che Ťien-kchuej nyní čelí kritice i nedůvěře některých vědců. Pokud se jeho slova potvrdí, půjde o první děti narozené z geneticky přepsaného embrya. Co dalšího Číňané v posledních letech dokázali v oblasti genetiky?
V ZOO Ústí nad Labem se 27. února narodil sameček makaka kápového, malý "velký ušatec". Na první pohled je nápadný právě díky velkým uším, jež jsou velikostně téměř totožné jako u dospělých členů skupiny.
V ZOO Ústí nad Labem se 27. února narodil sameček makaka kápového, malý "velký ušatec". Na první pohled je nápadný právě díky velkým uším, jež jsou velikostně téměř totožné jako u dospělých členů skupiny. | Foto: ZOO Ústí nad Labem

Leden 2018

Čínští vědci oznámili, že naklonovali opice. Badatelé ze Šanghaje použili stejnou metodu, jakou kdysi Britové naklonovali ovečku Dolly. Dva totožní dlouhoocasí makakové Čung Čung a Chua Chua se narodili koncem roku 2017. Jednalo se o první primáty naklonované z neembryonální buňky.

 

Právě se děje

Další zprávy