Dvěma samičkám se narodilo 29 myší. Čínští vědci provedli přelomový experiment

Patrik Salát
12. 10. 2018 16:02
Čínští vědci provedli úspěšný experiment se dvěma myšími samičkami. Narodilo se jim několik potomků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Peking - Ve vzdálené budoucnosti by mohly mít vlastní děti i páry stejného pohlaví. Naznačuje to experiment, který provedli čínští vědci. Použili při tom dvě samičky myší.

Z celkem 210 embryí se narodilo 29 myší. "Všechny byly normální, dožily se dospělosti a měly také své potomky," cituje americká stanice CNN vědce z Čínské akademie věd. Podle nich však myši zároveň vykazovaly i jisté "vady".

Vědci při svém experimentu použili samičky. V minulosti se narodili i potomci dvou myších samců, ti ale přežili jen několik dní.

Experiment měl odpovědět na dlouho pokládanou otázku: Proč existují různá pohlaví? Proč savci potřebují otce i matku? V říši zvířat se přitom můžeme setkat s druhy, které genetický příspěvek od otce vůbec nepotřebují, například kladivoun nebo varan komodský.

Více otcovské geny

Největší překážkou je tzv. genomický imprinting. Stejně jako myši i lidé nesou v genetické výbavě svých tělních buněk dvě odpovídající sady chromozomů, jednu zděděnou po otci, druhou po matce. Bez správného vzorce sestaveného z genů obou pohlaví se embryo nemůže vyvinout. 

Nyní se čínským vědcům podařilo tento problém překonat. Začali s embryonálními kmenovými buňkami první myši. Pomocí nástroje na úpravu genů odebrali tři části DNA, což mělo za následek, že genetický materiál vypadal "více otcovsky".

Upravené kmenové buňky pak zkombinovali s neoplodněnými vajíčky druhé myši. A tak vzniklo embryo.

"Tento výzkum nám ukázal, co všechno je možné," uvedl Wej Li, jeden z autorů studie, která vyšla ve čtvrtek v odborném časopise Cell Stem Cell. "Zjistili jsme, že vady myší od dvou matek se mohou upravit a že lze překročit i reprodukční bariéry u páru samců," dodal.

Konec klasické rodiny?

Experiment s sebou přináší i etické otázky, především ohledně případné manipulace s lidskými geny. Vědci připouštějí, že jejich výzkum ještě zdaleka není využitelný v praxi. Přesto jejich závěry ukazují, že by biologické překážky v rozmnožování dvou savců stejného pohlaví nemusely být nepřekonatelné.

"Tohle nám ukazuje, co všechno je možné," řekl Wej Li.

Vědci se již dříve pokoušeli o podobné experimenty na myších. Nebyli ale příliš úspěšní, narozené myši měly příliš mnoho vad. Metoda také vyžadovala komplikovaný sled genetických manipulací často po několik myších generací. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy