Dvěma samičkám se narodilo 29 myší. Čínští vědci provedli přelomový experiment

Patrik Salát
12. 10. 2018 16:02
Čínští vědci provedli úspěšný experiment se dvěma myšími samičkami. Narodilo se jim několik potomků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Peking - Ve vzdálené budoucnosti by mohly mít vlastní děti i páry stejného pohlaví. Naznačuje to experiment, který provedli čínští vědci. Použili při tom dvě samičky myší.

Z celkem 210 embryí se narodilo 29 myší. "Všechny byly normální, dožily se dospělosti a měly také své potomky," cituje americká stanice CNN vědce z Čínské akademie věd. Podle nich však myši zároveň vykazovaly i jisté "vady".

Vědci při svém experimentu použili samičky. V minulosti se narodili i potomci dvou myších samců, ti ale přežili jen několik dní.

Experiment měl odpovědět na dlouho pokládanou otázku: Proč existují různá pohlaví? Proč savci potřebují otce i matku? V říši zvířat se přitom můžeme setkat s druhy, které genetický příspěvek od otce vůbec nepotřebují, například kladivoun nebo varan komodský.

Více otcovské geny

Největší překážkou je tzv. genomický imprinting. Stejně jako myši i lidé nesou v genetické výbavě svých tělních buněk dvě odpovídající sady chromozomů, jednu zděděnou po otci, druhou po matce. Bez správného vzorce sestaveného z genů obou pohlaví se embryo nemůže vyvinout. 

Nyní se čínským vědcům podařilo tento problém překonat. Začali s embryonálními kmenovými buňkami první myši. Pomocí nástroje na úpravu genů odebrali tři části DNA, což mělo za následek, že genetický materiál vypadal "více otcovsky".

Upravené kmenové buňky pak zkombinovali s neoplodněnými vajíčky druhé myši. A tak vzniklo embryo.

"Tento výzkum nám ukázal, co všechno je možné," uvedl Wej Li, jeden z autorů studie, která vyšla ve čtvrtek v odborném časopise Cell Stem Cell. "Zjistili jsme, že vady myší od dvou matek se mohou upravit a že lze překročit i reprodukční bariéry u páru samců," dodal.

Konec klasické rodiny?

Experiment s sebou přináší i etické otázky, především ohledně případné manipulace s lidskými geny. Vědci připouštějí, že jejich výzkum ještě zdaleka není využitelný v praxi. Přesto jejich závěry ukazují, že by biologické překážky v rozmnožování dvou savců stejného pohlaví nemusely být nepřekonatelné.

"Tohle nám ukazuje, co všechno je možné," řekl Wej Li.

Vědci se již dříve pokoušeli o podobné experimenty na myších. Nebyli ale příliš úspěšní, narozené myši měly příliš mnoho vad. Metoda také vyžadovala komplikovaný sled genetických manipulací často po několik myších generací. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy