Odtud má být podle agentury AFP odvezen do věznice Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
Gotovina je obviněn z válečných zločinů z doby před deseti lety, kdy v srbsko-chorvatské válce velel operaci za znovudobytí chorvatské Krajiny obývané převážně Srby. Skrýval se několik let. Španělští představitelé s odvoláním na záznamy v zajištěných falešných pasech uvedli, že údajně pobýval i v Česku. Zatčen byl v luxusním hotelu na Kanárských ostrovech.
Zradili ho?
Generál byl překážkou zahájení přístupových rozhovorů mezi Evropskou unií a Chorvatskem, protože Brusel jednání podmiňoval plnou spoluprací chorvatských úřadů s ICTY. Chorvatská vláda vždy tvrdila, že o místě Gotovinova pobytu nic neví. Zatčení Gotoviny vyvolalo v Chorvatsku bouřlivé spekulace o tom, zda se vzdal, anebo zda byl zrazen.
Chorvatský list 24 sata citoval šéfa tajné služby Tomislava Karamarka, který je přesvědčen, že generál si uvědomil, že nemá smysl dále se ukrývat.
Vrchní žalobkyně ICTY Carla del Ponteová v pátek prohlásila, že od září věděla, že Gotovina je ve Španělsku, ale informaci nezveřejňovala.
Chorvatská média tvrdí, významnou úlohu při zjištění místa, kde generál pobýval, měla chorvatská tajná služba. Západní činitelé poděkovali chorvatským představitelům za to, že byl Gotovina dopaden.
Někteří se zmínili také o úloze americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v celé akci. Podle některých zdrojů ke zjištění, kde se Gotovina ukrývá, přispěla generálova autobiografie popisující, jak v minulosti na Kanárských ostrovech odpočíval po bojích.
Kromě toho se objevily dohady, zda místo jeho pobytu neprozradil chorvatský obchodník Hrvoje Petrać, který prý Gotovinovi pomáhal financovat útěk před spravedlností. Petrać údajně chtěl být zbaven obvinění poté, co byl v září zadržen v Řecku, a výměnou poskytl informace o generálovi.