Gándhíová odstoupila, zachraňuje stranu

Lenka Málková
23. 3. 2006 20:00
Dillí - Soňa Gándhíová rezignovala na svůj poslanecký post, aby zachránila vládní Indický národní kongres a premiéra Singha.

Většina komentátorů se ale shoduje, že její krok není velkou politickou krizí, ale spíše ostudou Národního kongresu, který Gándhíová svým odstoupením ušetřila naprosté potupy.

Případ vyprovokoval Národní kongres

Celý případ totiž odstartoval téměř neznámý člen vládní strany svojí stížností na opoziční členku horní komory indického parlamentu Jayu Bachchanovou, známou indickou herečku. 

Nelíbilo se mu její působení v čele národní filmové asociace, které spolu s politickou funkcí odporuje ústavě. Článek 102 ústavy totiž neumožňuje členům indického parlamentu zastávat jakoukoliv placenou práci.

Marné bylo přesvědčování, že Bachchanová za tuto práci nebyla honorována a že v podobné situaci se nachází dalších 70 členů parlamentu. Začátkem tohoto týdne nejvyšší soud rozhodl, že ústavu porušila a musí se tak svého postu vzdát.

Parlament žádal změnu ústavy

Mezi oněch 70 členů parlamentu podezřelých z porušení ústavy patřila i Gándhíová, předsedkyně vládní strany a poradkyně premiéra Singha. Není proto divu, že terčem opozičního útoku se stala právě ona.

Foto: Aktuálně.cz

Parlament se jí snažil na poslední chvíli zachránit a přistoupit ke změně ústavy. Kromě opozice se však proti postavily i koaliční strany.

Podle představitelů opoziční strany Bharatiya Janata se parlament pouze snažil "nedemokraticky zachránit Gandhíovou".

Vdova po Rádživu Gándhím se tak pozdě, ale přece rozhodla rezignovat.

"V posledních dvou dnech se někteří lidé snažili vytvořit dojem, že parlament je využíván k mé záchraně. Ranilo mě to. Nechci mít ve svém soukromém, ani politickém životě žádné výhody," prohlásila Gándhíová poté, co rezignaci ohlásila.

Dodala však, že nadále zůstává poradkyní premiéra Manmóhana Singha a že o získání poslaneckého křesla v příštích volbách usilovat bude.

Foto: Reuters

Vládu provází problémy

Vládu premiéra Manmóhana Singha tak provází problémy i nadále. Koncem ledna vyměnil osmnáct ministrů své vlády, což byla největší personální změna v indické vládě od Singhova nástupu do funkce v roce 2004. 

Jen půl roku po volbách byl nucen podat demisi ministr zahraničí Natvar Singh, protože se jeho jméno objevilo mezi osobami, které vyšetřovací komise OSN obvinila z nelegálních aktivit kolem prodeje irácké ropy v době, kdy Irák musel ropu prodávat pod dohledem OSN.

Indická vláda sice tvrdila, že komise pro Singhovo obvinění nepředložila důkazy, avšak vlastní šetření přesto zahájila.

 

Právě se děje

Další zprávy