Berlín - Výkonný ředitel německé firmy OHB-System, která má dodat prvních čtrnáct satelitů pro evropský navigační systém Galileo, byl odvolán poté, co organizace WikiLeaks zveřejnila další americké diplomatické depeše, z nichž vyplývá, že se ředitel Berry Smutny o projektu vyjadřuje jako o "stupidním nápadu".
"Je to zbytečné mrhání penězi evropských daňových poplatníků a stupidní nápad, za kterým stojí francouzské zájmy, zejména jejich vojenské ambice," okomentoval podle WikiLeaks Smutny historicky nejnákladnější společný projekt evropského společenství, jenž má mít sídlo v Praze.
Kritika Galilea měla zaznít v říjnu 2009 v Berlíně, kde se Smutny setkal s americkými diplomaty. Jeden z hlavních architektů projektu zároveň dodal, že je Galileo předurčený k záhubě a může být zachráněn jen za cenu drastických škrtů.
Informaci WikiLeaks předala norskému deníku Afteposten. Sám Smutny informaci popřel a dodal, že se sice s americkými diplomaty setkal, ale jakoukoliv kritiku evropského projektu satelitní navigace odmítá. Představenstvo OHB-System už nicméně zareagovala jeho okamžitým odvoláním.
Soukromí investoři už z projektu vycouvali
Plán na vybudování vlastního systému se zrodil v roce 1999. Tehdy se počítalo s tím, že se bude na projektu podílet soukromý sektor. Investoři si to ale pro velkou rizikovost projektu nakonec rozmysleli.
Současný model, kdy je projekt financován z unijního rozpočtu, byl schválen v roce 2002. Hotov by měl celý systém být i se všemi komponentami v roce 2012. Navigaci zajistí sedmadvacet satelitů (plus tři rezervní). První dva už jsou na oběžné dráze.
Pro Česko je Galileo zajímavý mimo jiné tím, že jeho administrativní část bude sídlit v Praze, což Evropská unie odsouhlasila v prosinci minulého roku. Jedná se o dosud nejdražší společnou investici členských zemí EU. Podle posledních údajů vyjde Galielo na více než čtyři miliardy eur.