Češi řeší, kdo zaplatí stěhování Galilea z Bruselu

Tereza Šídlová
17. 1. 2011 14:00
Původně papalášská budova v Praze se pomalu mění na sídlo první unijní instituce na české půdě
Navigační systém Galileo bude sídlit v této budově v pražských Holešovicích.
Navigační systém Galileo bude sídlit v této budově v pražských Holešovicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kulový blesk" na ose Brusel - Praha se zatím rozjíždí jen pomalu.

Z bývalého sídla České konsolidační agentury (ČKA), jehož stavbu si objednali ještě českoslovenští komunisté, se stane administrativní centrála evropského navigačního systému Galileo.

Mělo se to stát letos v létě, termín je ale nejistý a ve vzduchu visí otázka, kdo celý přesun zaplatí.

Galileo bude vedle pražského sídla Rádia Svobodná Evropa nejvýznamnější mezinárodní institucí na české půdě. Přijít s ním mají do Prahy desítky úředníků ze zemí EU, příležitosti se ale otevírají i českým odborníkům a firmám.

"Bude se ještě muset najít finanční model pro stěhování. My tvrdíme, že už se našel. Agentura GSA - řídí Galileo - v Bruselu platí vysoký nájem. Když se to rozpočítá na pět let, kdy v Praze bude platit symbolický nájem jedno euro, tak ušetří peníze, které bohatě může dát do stěhování," říká vládní zmocněnec pro Galileo Karel Dobeš.

Ministerstvo dopravy se ale nějakého kompromisu předem nezříká, i když i tam trvají na tom, že přesun bude platit unijní agentura.

"Pokud se budeme podílet na nějaké budoucí pomoci, pak to bude jen součástí naší dobré vůle. Není to podmínka, že by už teď bylo jasné, že budeme platit půlku stěhování," říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Původně měli unijní úředníci přijít do Prahy tak, aby jejich děti mohly v klidu začít školní rok na nové štaci svých rodičů. Teď ale teprve čeká Prahu zkouška, jestli dokáže zlákat experty z různých zemí unie.  

"Teprve se uvidí, jaký bude postup. Evropská komise také musí brát ohled na své odborníky. Pokud by jim řekli: Stěhujeme se příští týden, tak by jim na to taky mohli odpovědět: My vám na to kašleme. A takové odborníky nenajdete tak rychle. Stěhování může proběhnout najednou i postupně. Naše snaha je, aby to se to udělalo, jak jen rychle to jde," dodává Dobeš.

Podle něj při stěhování z Bruselu na východ může odpadnout 30 až 40 procent původních zaměstnanců, na případně uvolněná místa, placená v eurech, se budou moct hlásit i Češi.

Přípravy mohou nabrat obrátky už po tomto čtvrtku - to se bude v Bruselu volit nový exekutivní ředitel agentury GSA.

Co s papalášskými kancelářemi?

Karel Dobeš je vládní zmocněnec pro kandidaturu ČR na umístění Evropského úřadu pro dohled nad globálními navigačními družicovými systémy.
Karel Dobeš je vládní zmocněnec pro kandidaturu ČR na umístění Evropského úřadu pro dohled nad globálními navigačními družicovými systémy. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle původních plánů z 80. let mělo v budově na holešovickém nábřeží v Praze sídlit informační a výpočetní centrum Federálního ministerstva hospodářství.

Dnes tu bydlí ministerstvo financí a "kosmický" odbor ministerstva dopravy. Rekonstrukci čeká minimálně kongresový sál v přízemí, kde jsou místo moderních technologií k vidění obrazovky, které připomínají spíš socialistický sci-fi seriál.

Nejen technika se ale bude muset přizpůsobit roku 2011 a požadavkům unijních úředníků.

Bruselské představy zřejmě dolehnou i na budovu, kde rozlehlé kanceláře i nábytek pořád připomínají dobu jejího vzniku. Například se řešila možnost snížení stropů v kancelářích nebo jejich přepůlení, aby se do nich vešlo víc lidí.

Na druhou stranu, šéfa Galilea čeká v jeho pracovně na pražském nábřeží originál "nejdražšího" českého výtvarníka, Františka Kupky.

"Kanceláře České konsolidační agentury, jak je tenkrát postavili, jsou na evropského úředníka nadstandardní. V Unii mají minimální limity na kancelář, kolik musí mít úředník kyslíku a další věci, které jsou u nás nepředstavitelné. V rámci svých požadavků mají představitelé Galilea možnost si stávající kanceláře upravit. Jestli se rozhodnou pro výškové nebo šířkové úpravy, je jejich věc," dodává Ptačinský.

Platit to prý Češi nebudou.

Budoucí sídlo Galilea ale nenabízí moc místa k parkování. Čeští zástupci projektu tvrdí, že ani v Bruselu nemají úředníci parkovací místo automaticky. Přesto se uvažuje o možnosti vybudování podzemních garáží poblíž Galilea.

 

Právě se děje

Další zprávy