G8 debatuje o podpoře atomu. Nahradí ropu reaktory?

bh
7. 7. 2008 13:32
S cenou ropy podle expertů summit nehne
Temelín. Také o jeho další výstavbě se vedou debaty.
Temelín. Také o jeho další výstavbě se vedou debaty. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tójako - Summit vůdců nejvyspělejších zemí světa sdružených ve skupině G8, který dnes začal v letovisku na břehu jezera Tója na ostrově Hokkaidó, debatuje mimo jiné o tom, jak více protěžovat atomovou energii jako alternativu ke stále dražší ropě.

Vyplývá to z návrhu agendy, kterou vypracovala hostitelská země.

Japonci počítají s tím, že dosáhnout redukce emisí skleníkových plynů o polovinu lze mimo jiné drastickým snížením spotřeby nafty a benzínu v dopravě. Drahé pohonné hmoty by měla nahradit levná elektřina a výkonné elektromotory.

A právě vyšší výrobu elektřiny by mohly zajistit nové reaktory nebo uhelné elektrárny, které však stále produkují příliš mnoho oxidu uhličitého.

V názoru na renesanci atomu není ale G8 jednotná. Zatímco Francie, USA nebo Velká Británie jsou pro další rozvoj jaderné technologie, Německo postupně své bloky odpojuje od sítě.

Itálie s využíváním jádra po černobylské havárii sice přestala, premiér Silvio Berlusconi ale nedávno prohlásil, že by si přál atomové elektrárny znovu vystavět.

Zájem je také o vývoz jaderných technologií. Na okraj summitu G8 tak americký prezident George Bush jednal s indickým premiérem Manmóhanem Singhem, který by si přál uzavřít s USA slíbenou dohodu o jaderné spolupráci ještě před Bushovým odchodem.

I kdyby ale summit nakonec vydal apel k dalšímu využívání atomu nebo uhlí, na ceně ropy se to neodrazí. "Nemyslím si, že s tím G8 něco zmůže. Situace na trhu je taková, jaká je," citoval server Spiegel Online Klaus-Jürgena Gerna z Ústavu pro světové hospodářství v Kielu.

Podle Gerna se G8 nakonec shodne na "nulové variantě", tedy nezávazné proklamaci o alternativních zdrojích.

Pro atom by byl také předseda Evropské komise José Barroso.
Pro atom by byl také předseda Evropské komise José Barroso. | Foto: Reuters

Boj proti vzrůstajícím cenám ropy vede také EU, kterou na japonském summitu zastupuje nejen stávající šéf Rady, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, ale i předseda Komise José Manuel Barroso.

Barroso: atom chce stále více zemí

Právě on o víkendu nepřímo Němce vyzval, aby přehodnotili své ne atomové energii.

"Je to citlivá otázka. Na druhou stranu stále více zemí vidí v jaderné energii přinejmenším krátkodobé řešení, jak zastavit klimatické změny a snížit naší závislost na ropě a plynu," řekl Barroso listu Bild am Sonntag.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy