Füle uklízí pytle po Špidlovi a Praze slibuje informace

Johanna Grohová
13. 2. 2010 12:58
V Bruselu končí střídání stráží
Štefan Füle už úřaduje v kanceláři po Vlafdimíru Špidlovi
Štefan Füle už úřaduje v kanceláři po Vlafdimíru Špidlovi | Foto: Repro: Vláda.cz

Brusel (Od naší zpravodajky) - V Bruselu končí výměna stráží. Noví evropští komisaři se v tomto týdnu stěhovali do svých kanceláří. Štefan Füle zdědil stůl po Vladimiru Špidlovi v devátém patře budovy komise zvané Berlaymont, včetně několika obrazů.

Chodbu vedoucí ke kanceláři nového českého komisaře lemují žluté pytle na papíry. Poslední zbytky dokumentů po jeho předchůdci.

Füle je teprve třetí den ve své nové roli a většina lejster je stále v krabicích. "Jsme ještě ve fázi vybalování," poznamenává před skříní s prázdnými policemi.

Bude hájit Evropu

Do komise vstupuje s pověstí zkušeného diplomata, který bude mít na starosti další rozšiřování Evropské unie a také vztahy s sousedy EU včetně post-sovětských republik. Po letech hájení zájmů České republiky se bude muset stát nestranným obhájcem zájmů evropských.

Čeští diplomaté a politici Vladimírů Špidlovi neoficiálně vyčítali, že s nimi zejména v prvních letech jako evropský komisař příliš nekomunikoval. Špidla si totiž vzal princip hájení evropských zájmů k srdci více než řada jeho kolegů v komisi.

Füle hodlá nastavit pravidelné kontakty s Prahou. Každý druhý pátek chce debatovat s premiérem či jeho nejbližšími kolegy o dění v Bruselu. Pozornost chce věnovat i oběma komorám parlamentu. Míní ale dodržovat rozdíl mezí vzájemným informováním a příjímání případných instrukcí ze strany české vlády. "Ta čára je poměrně jasná," řekl Füle.

Barroso ukončí neviditelnost

Po měsících neviditelnosti a ztráty vlivu si předseda komise José Manuel Barroso přeje, aby se nová "evropská vláda" pevně ujala svých pozic.

Hned druhý den po schválení komise Füle vystupoval v Evropském parlamentu k zprávám o zemích, které má na starosti: Chorvatsku, Turecku a Makedonii. „Začátek nebyl špatný," říká Füle.

Není divu, že jeho první cesta povede na Západní Balkán, kde je největší koncentrace čekatelů na unijní členství.

Ve stejnou dobu do regionu na svoji první zahraniční cestu poputuje i „nová ministryně zahraničí EU" baronka Catherine Ashtonová. S ní má Füle koordinovat své počínání, aby si lidově řečeno "nelezli do zelí". I pro ní to bude první oficiální cesta v nové roli a nikoli Blízký Východ, jak se původně spekulovalo. Zatímco Ashtonová  pojede do Bosny, Kosova a Srbska, Füle namíří do Chorvatska a Makedonie.

Island v hledáčku

První ostře sledovanou zprávou, kterou bude Füle jako eurokomisař zřejmě koncem února předkládat o úrovni připravenosti Islandu na plnohodnotné členství v EU. Věc je notně citlivá kvůli sporu Islandu s Nizozemskem a Británií, jejichž občané přišli o miliony ve zkrachovalé internetové bance Icesafe. Na Islandu se bude počátkem března konat referendum o tom, zda má stát potažmo občané ztráty ve výši 3,8 miliard eur kompenzovat. Očekává se, že odpůrci nepopulárního opatření zvítězí.

Čekatelé na členství vkládají do nové komise naděje, že nabije proces rozšiřování mnohem větší politickou podporou, než tomu bylo v posledních letech. Podle Füleho je doba pro přijímání nových členů nyní příznivější. Předchozí roky komplikovalo vyjednávání o Lisabonské smlouvě. Právě jejím přijetím mnohé členské země podmiňovaly další bobtnání Unie. Negativně se do nálad v členských zemí projevil i vstup zjevně nepřipraveného Rumunska a Bulharska.

Nová komise José Manuela Barrosa se sice ujala svých práv a povinností, ale musí ještě absolvovat slavnostní přísahu. V následujících měsících pojedou komisaři do Lucemburku, kde sídlí Evropský soudní dvůr a kde se ceremonie odehraje.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy