Skončilo bezvládí. Brusel se ujal moci nad Evropou

Johanna Grohová
9. 2. 2010 14:21
Barrosova komise v dnešním hlasování prošla
Barroso si hraje s Evropou. Teď ho ale čekají těžké časy
Barroso si hraje s Evropou. Teď ho ale čekají těžké časy | Foto: Reuters

Brusel (od naší spolupracovnice) - Evropští poslanci dnes ve Štrasburku dali zelenou nové Evropské komisi, která bude v příštích pěti letech tvořit evropské zákony a normy ovlivňující životy téměř půl miliardy Evropanů.

Komise se ujme své role ve středu. Děje se tak s téměř čtyřměsíčním zpožděním, které způsobil odklad platnosti Lisabonské smlouvy a následně i změna bulharské kandidátky.

Foto: Aktuálně.cz
Fotoblog europoslance Edvarda Kožušníka z volby Komise v Evropském parlamentu

Konec paralýzy, slibuje si Brusel

Podle bruselských diplomatů nástupem nové komise konečně skončí politická paralýza, kterou odstartovaly už volby do Evropského parlamentu loni v červnu. "Měsíce trvající přetahování o moc mezi evropskou levicí a pravicí, o to, jestli bude Barroso předsedou komise a jaké ústupky si na něm vynutí parlament, způsobilo téměř bezvětří. To je přesně to, co Evropa potýkající se s ekonomickou krizí nepotřebovala," poznamenal jeden z bruselských diplomatů.

Pod vedením Portugalce Josého Manuela Barrosa vplouvá nová komise do neznámých a neklidných vod.

Čeká jí úporná snaha navrátit a udržet v Evropě ekonomický růst v kombinaci s energetickými úsporami a snahou vypouštět co nejméně škodlivin do ovzduší v obavě z klimatických změn.

"Doufám, že v následujících pěti letech bude tato komise hrát klíčovou roli v přechodu Evropy z krize v konkurenceschopnou ekonomiku, která občanům zajistí udržitelný růst a prosperitu," poznamenal Barroso.

Kritická fáze projektu

Evropská unie se však podle některých názorů ocitá v době největší krize celého projektu evropské integrace. Stabilitu a sílu eurozóny poškozuje Řecko, které svým zadlužením ohrožuje všechny ostatní státy používající společnou měnu euro. Podle některých kritiků se Evropská unie navíc ocitá na vedlejší koleji i politicky v očích zbytku světa.

Komisi čekají do jisté míry také méně pohodlné časy. Mnohem více jí budou moci do práce mluvit evropští poslanci, jejichž pravomoci výrazně zesílily díky Lisabonské smlouvě. Trefně tento posun popsala odcházející dánská komisařka pro zemědělství. "Cítím se velice privilegovaná, protože jsem se nemusela potýkat s parlamentem," poznamenala dánská komisařka Mariann Fischer Boelová zodpovědná za zemědělskou politiku v době, kdy ještě nebyla vázána souhlasem parlamentu.

Rozluští to?
Rozluští to? | Foto: Reuters

Složení nové komise nebudí velké nadšení, ale ani příliš velkou skepsi. Obecně se má za to, že noví komisaři působí mnohdy kompetentněji než ti předchozí. Na druhou stranu neexistuje jasné vědomí, co od nich čekat, málokterý z komisařů dokázal během slyšení popsat konkrétně svoji vizi.

Füle startuje Ukrajinou

Českým komisařem je diplomat Štefan Füle, který do funkce nastupuje s pověstí zkušeného úředníka. Na starosti bude mít další rozšiřování EU. A také takzvanou politiku sousedství, která má k Unii těsněji připoutat země v blízkém okolí, s jejichž plnohodnotným členstvím se ale příliš nepočítá. Mezi ně patří i Ukrajina, kde o víkendových volbách zvítězil proruský kandidát Viktor Janukovyč.

Pro Füleho to bude také jedna z prvních starostí. "Hned ve středu mě v plénu čekají tři zprávy k Turecku, Makedonii a Chorvatsku, odpoledne pak diskuse k Ukrajině, která je a bude jednou z priorit," řekl Füle.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 48 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy