reklama
 
 

Fukušima: Nový pokus, jak zastavit únik ozářené vody

3. 4. 2011 7:30
Místo betonu nasazují polymery

Tokio - Japonci nasadili jinou technologii, která by zastavila prosakování radioaktivní vody po havárii jaderné elektrárny Fukušima: poté, co se nepodařilo prasklinu utěsnit betonem, zkoušejí polymery, tedy plastické látky užívané ve stavebnictví.

Zástupci elektrárny, poškozené březnovým zemětřesením, už v sobotu přiznali, že do Tichého oceánu vytéká vysoce radioaktivní voda. Společnost TEPCO teď podle japonského tisku povolala na pomoc experty z Tokia.

Dělníci v sobotu objevili, že se voda o radioaktivitě 1000 milisievertů za hodinu nahromadila v jímce blízko u moře, a později zjistili, že v jímce je trhlina, kterou voda uniká přímo do moře. Experti budou nyní znovu analyzovat radioaktivitu v moři poblíž elektrárny a také odeberou vzorky na třech různých místech vzdálených od elektrárny 15 kilometrů.

Elektrárenskou společnost navíc v noci na neděli zasáhla podle místních médií zpráva o úmrtí dvou jejích zaměstnanců, kteří byli pohřešovaní od 11. března. Tito mladí lidé ve věku mezi 20 a 30 lety se podle policie stali obětí přívalové vlny tsunami.

Jaderné krizi čelí Japonsko od 11. března, kdy severovýchodní pobřeží země Japonska postihlo zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a tsunami.

Úřady zatím v souvislosti s touto katastrofou potvrdily 11 700 mrtvých. V pátrání po tisících nezvěstných pokračuje asi 25 tisíc vojáků, 120 vrtulníků a 65 plavidel japonské a americké armády.

V Praze v neděli večer pořádají Česká filharmonie a Pražská komorní filharmonie koncerty pro Japonsko.

Ve Španělském sále Pražského hradu zazní mimo jiné Dvořákova Novosvětská symfonie, v Japonsku velmi oblíbená. Vystoupení je beznadějně vyprodané. Kromě dárcovských SMS se budou peníze vybírat také při přímém televizním přenosu přes humanitární organizaci ADRA.

autor: ČTK | 3. 4. 2011 7:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama