reklama
 
 

Příběh Fridy Sofie prožívalo celé Mexiko. Než se ukázalo, že je příběh dívky pod sutinami podvod

Aktualizováno 22. 9. 2017 15:55
V Mexiku udeřilo ničivé zemětřesení. Podívejte se na souhrnné video ze sociálních sítí. | Video: twitter/Lobillo_feroz, nstagram/ulisesblvd, instagram/d_lopez747, facebook/ester.tellez1 |  01:10
Pod sutinami zřícené školy v Mexico City měla být uvězněná dvanáctiletá Frida Sofía. Záchranáři hledající přeživší po zemětřesení s ní prý mluvili, dokonce ji viděli hýbat prsty. Snažili se ji vyprostit. Její příběh obletěl nejen Mexiko. Všichni doufali, že bude mít šťastný konec. Jenže pak záchranáři přišli s nečekanou informací. Žádná taková dívka neexistuje.

Mexiko City - "Řekla, že se jmenuje Sofía. Byl to velmi, velmi slabý hlas. Byla hodně unavená," sdělil neznámý muž záchranářům, kteří pátrají po přeživších po úterním zemětřesení v Mexiku

Muž, jehož identita není známa, měl hlas dvanáctileté holčičky Fridy Sofíi slyšet ve středu okolo jedenácté hodiny dopoledne (šest večer SELČ).

Dívka měla být uvězněna pod sutinami zřícené školy Enrique Rebsamen, která leží na jihu metropole Mexiko City. 

Zprávu o dívce pak záchranáři předali médiím. 

Záhy vznikl příběh plný naděje, který s napětím sledovali nejen obyvatelé Mexika. Všichni doufali, že se dítě podaří vysvobodit. 

Příběh ale nakonec nemá šťastný, ani smutný konec. Žádná dívka totiž neexistuje. 

Záchranáři oznámili, že spočítali všechny děti i zaměstnance a nikdo další pod sutinami už není. Ve škole zemřelo 21 dětí a 6 dospělých. Dalších 11 dětí se ale podařilo zachránit.

"Jsme si jisti, že děti buď zemřely, nebo jsou v nemocnicích anebo v bezpečí domova," uvedl pro americký list The Washington Post Angel Sarmiento, náměstek ministra pro námořnictvo.

Záchranáři údajně s Fridou komunikovali a snažili se k ní dostat. Viděli, jak třepe prsty. Mluvit měla i se svými spolužáky.

Podle informací The Washington Post s odkazem na výpověď jednoho ze záchranářů také někdo k dívce hovořil: "Jestli jsi v pořádku, zaklepej jednou. Jestli je s tebou ještě někdo další, zaklepej dvakrát." Frida prý zaklepala dvakrát.

V budoucnosti se dají čekat silnější otřesy, mexiko má nešťastnou polohu na hraně tří litosferických desek. Budovy na periferiích jsou stále neodolné | Video: dvtv |  10:25

K dívce se nehlásili rodiče

Zarážející ale bylo například to, že ani po dvou dnech se k dívce nehlásila rodina. Nikdo z přeživších zaměstnanců školy ani jiní žáci také neznali její jméno.

Mexičané jsou teď rozlobení jak na záchranáře, tak na média. 

"Lidé jsou naštvaní. Frida byla 'tím' příběhem," řekl pro The Guardian Esteban Illades, editor mexického časopisu Nexos. 

Vztek se ale ozývá i ze samotných médií. "Federální vláda nám pořád říkala, že tam byla dívka a že už byli blízko tomu ji zachránit. Pak svoji verzi změnili. Nehorázné," napsal na Twitteru moderátor Carlos Loret de Mola.

Zřejmě jediná Frida, která zůstane symbolem ničivého zemětřesení, je tak sedmiletý labrador. Fenka pomáhající při pátracích akcí, zasahovala i ve škole Enrique Rebsamen.

Podobný příběh o neexistujícím dítěti se navíc odehrál už v roce 1985, při nejničivějším zemětřesení v historii země. Záchranáři tehdy pátrali po devítiletém chlapci Luisovi Ramónovi, pro kterého se vžila přezdívka "Monchito". Se svým otcem měl být uvězněný v činžovním domě. I jeho hlas prý záchranáři slyšeli. Nikoho takového ale pod troskami neobjevili.

Téměř tři stovky obětí i mnoho poškozených budov

Úterní otřesy o síle 7,1 stupně si vyžádaly už 286 obětí. Epicentrum se nacházelo jižně od metropole. Jde o nejhorší zemětřesení za posledních 32 let. 

I materiální škody jsou velmi rozsáhlé. Některé části země byly téměř srovnané se zemí. Obzvláště poškozené je město Jojutla a jeho okolí.

Podle mluvčího zdejší diecéze Óscara Cruze se v zemi nachází ještě několik stejně nebo i více poničených území.

Ve státě Puebla, jehož stejnojmenné město je čtvrtým největším městem Mexika, stále platí "stav výjimečné pohotovosti". Nejméně 1 700 domů je tu neobyvatelných. Číslo přitom ještě nemusí být konečné.

autor: Zahraničí | 22. 9. 2017 12:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama