Modlím se, aby byla raději mrtvá. Stovky Mexičanů hledají po ničivém zemětřesení v troskách příbuzné

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 20. 9. 2017 22:12
Ulice hlavního města Mexika zaplavily stovky dobrovolníků. Pomáhají hledat v sutinách domů oběti silného zemětřesení, které zemi zasáhlo v úterý odpoledne místního času. Jejich počet už se počítá na stovky. Jako první začali prohledávat trosky nejbližší sousedé. V celém městě zavládl chaos a panika, 40 procent obyvatel je stále bez elektrického proudu. Ničivá katastrofa přišla přesně v den 32. výročí ještě tragičtějšího zemětřesení, které v roce 1985 v Mexiku usmrtilo kolem 3000 lidí.
V Mexiku udeřilo ničivé zemětřesení. Podívejte se na souhrnné video ze sociálních sítí. | Video: twitter/Lobillo_feroz, nstagram/ulisesblvd, instagram/d_lopez747, facebook/ester.tellez1

Mexico City - Všichni museli být potichu, aby bylo slyšet i sebemenší šustnutí.

Omar Tinajera měl na hlavu připevněnou čelovku a za pomoci dvou dobrovolníků opatrně nahlížel v centru Mexico City do domu, který poničilo úterní silné zemětřesení.

"Všechno bylo na pokraji kolapsu. Křičel jsem, abych zjistil, jestli v domě někdo není," vypověděl Tinajera španělskému listu El País.

"Museli jsme riskovat, protože se k nám dostala zpráva, že uvnitř ve čtvrtém patře je uvězněna jedna žena," dodal.

Nakonec se mu nepodařilo nikoho najít. Stejně jako mnohým dalším ze stovek dobrovolníků, kteří se chaoticky a zoufale snaží zachránit své sousedy.

Mexiko zasáhlo silné zemětřesení, v hlavním městě se zřítila výšková budova | Video: Reuters

Zhroutila se přímo přede mnou

Bylo úterý odpoledne, přesně 32. výročí snad nejničivějšího zemětřesení v moderní historii Mexika. Půda se však znovu otřásla.

Nové zemětřesení za sebou zanechalo nejméně 225 obětí, číslo ale pravděpodobně ještě poroste. Jen v hlavním městě Mexico City se zřítily čtyři desítky budov.

"Zhroutila se přímo před našima očima. Všude okolo běhali lidé, ale od té doby, co tu stojíme, už nikdo z budovy nevyšel," řekla britskému listu The Guardian 18letá Casandra.

Byla servírkou v kavárně, která se nacházela v sedmipatrové budově v hlavním městě. Když ucítila první otřesy, vyběhla na ulici.

Z domu, kde pracovala, zbyla jen obrovská hromada sutin a prachu.

V Mexico City popadaly kancelářské budovy, bytové domy, ale také školy. Velká pozornost se nyní soustřeďuje na odstraňování trosek ve škole na jihu metropole, kde záchranáři našli už 32 mrtvých dětí a pět mrtvých dospělých, ale zaznamenali i kontakt s živou dívkou.

Mnoho ulic a bulvárů na dlouhou dobu zavalila oblaka prachu. Celé město se ocitlo v chaosu.

Modlím se, aby byla raději mrtvá

Zpočátku nebylo jasné, kolik lidí zůstalo uvězněných pod sutinami. Nebylo vidět na krok, natož do rozbořených domů.

Celkem 40 procent obyvatel metropole zůstalo bez elektřiny.

Sutiny prohledávali nejprve nejbližší sousedé, pak se k nim přidali hasiči a policie. Všichni zoufale pátrali po přeživších.

Přinesli si lopaty, pily, kbelíky a kolečka na odvážení kamení a cihel. Někteří na sobě měli cyklistické helmy a zahradní rukavice.

Monica Saavedrová například přispěchala k rozbořenému domu, ve kterém žila její 87letá matka. "Modlím se, aby byla raději mrtvá, než aby byla zaživa uvězněná někde pod tím vším," přiznala.

Během několika hodin se do práce v hlavním městě zapojily stovky lidí. "Ticho! Ticho!" ozývalo se každou chvíli, aby bylo slyšet křik lidí zaklíněných v ruinách zbořených domů.

Jsou slyšet hlasy?

"Slyšeli uvnitř hlasy," uklidňoval mexický prezident Enrique Peňa Nieto rodiče dětí, jejichž škola se zřítila.

Novináři agentury AP viděli záchranáře vytahovat několik tělíček přikrytých plachtou. Nejméně 30 dětí se stále pohřešuje.

"Je tu chaos. Lidé chtějí pomáhat, ale je jich tu příliš mnoho a začíná to být nebezpečné," popsal jeden z přítomných záchranné práce v úterý odpoledne.

Zemětřesení o síle 7,1 stupně zasáhlo Mexiko v 13:14 hodin místního času (20:14 SELČ). Až v pět hodin odpoledne dorazila oficiální pomoc zmobilizovaná tamními úřady. Policie a záchranáři začali organizovat stovky dobrovolníků.

Epicentrum zemětřesení bylo na jihu země asi 120 kilometrů od hlavního města. V celé zemi zanechalo bez elektřiny miliony lidí. Poničilo infrastrukturu, zničilo silnice i mosty.

V roce 1985 ve stejný den usmrtilo jedno z nejničivějších zemětřesení v historii země tisíce lidí. Přesný počet obětí nebyl nikdy zjištěn, některé údaje hovoří až o 20 tisících.

Turisty na lodích v kanálech Xochimilco v Mexico City vyděsily vlny, které vytvořilo zemětřesení s epicentrem vzdáleným 120 kilometrů. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy